Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Z domova
Ekonomika zpomalila růst na 4,5 procenta, roste ale rychleji než EU

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 4,5 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. I přes zpomalení je vývoj české ekonomiky podle analytiků příznivý a v evropském srovnání je tuzemský růst na vysoké úrovni. V dalších čtvrtletích bude růst ovšem zpomalovat.

Na tvorbě HDP se kladně podepsala vedle průmyslu většina odvětví služeb a dařilo se také stavebnictví. Foto: Redakce

Růst HDP podle statistiků táhla výhradně zvyšující se domácí poptávka. „Pokračoval významný růst výdajů domácností a investičních výdajů firem,“ uvedl ČSÚ. Podle něj se na tvorbě HDP kladně podepsala vedle průmyslu většina odvětví služeb a dařilo se také stavebnictví.

Meziroční růst české ekonomiky byl podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zřejmě nejvyšší v letošním roce. V dalších čtvrtletích čeká růst mezi třemi až čtyřmi procenty. „Meziroční tempo růstu HDP bude zpomalovat i v nadcházejících čtvrtletích, a to především ve druhé polovině letošního roku, který bude ovlivněn silnou základnou roku 2017. V souhrnu za celý letošní rok může česká ekonomika přidat velmi solidních 3,5 procenta,“ dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Údaje z eurozóny

Údaje za první čtvrtletí dnes zveřejnily i další země. V 19 zemích platících eurem v meziročním srovnání HDP zpomalil na 2,5 procenta, celá EU vykázala meziroční růst 2,4 procenta. Tempo meziročního růstu HDP Slovenska zrychlilo na 3,6 procenta ze 3,5 procenta ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Německé hospodářství meziročně zvolnilo tempo na 1,6 procenta z 2,3 procenta v předchozích třech měsících, údaje jsou upraveny o cenové vlivy.

(ČTK)