Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomika podle odhadů ve čtvrtletí klesla meziročně i mezičtvrtletně

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli přetrvávajícím protipandemickým omezením klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o zhruba jedno procento. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt klesl o zhruba tři procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK.

Ve čtvrtém čtvrtletí loni se HDP meziročně snížil o 4,8 procenta, ve srovnání se třetím čtvrtletím ale stoupl o 0,6 procenta. Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla o 5,6 procenta. Foto: iStock

Vývoj v dalších čtvrtletích bude podle analytiků záviset na ústupu pandemie a proočkovanosti obyvatel. Za celý letošní rok by podle nich ekonomika mohla stoupnout o tři až čtyři procenta.

Český statistický úřad zveřejní první odhad HDP za 1. čtvrtletí 2021 v pátek 30. dubna. Ve čtvrtém čtvrtletí loni se HDP meziročně snížil o 4,8 procenta, ve srovnání se třetím čtvrtletím ale stoupl o 0,6 procenta. Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla o 5,6 procenta.

„Česká ekonomika byla na počátku letošního roku brzděna především pokračujícími protipandemickými opatřeními. Tato opatření se projevovala nejen slabým odbytem v důsledku omezení maloobchodu a služeb, ale i nedostatkem zahraničních zaměstnanců. K tomu se přidružovaly i potíže v mezinárodní přepravě zboží a v dostupnosti vstupů. Šlo nejen o hojně citovaný nedostatek čipů pro auta, ale například i problémy v oborech, jako je elektronika nebo volnočasové vybavení,“ uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že vývoj v prvním čtvrtletí byl zřejmě méně příznivý, než se obecně očekávalo na přelomu roku. „Předpokládáme tak, že oproti poslednímu čtvrtletí mírně klesla spotřeba domácností, investice, ale také vývoz do zahraničí. Opět ale platí, že odhady vývoje HDP jsou v tuto chvílí více nejisté, jednak z titulu pandemie, ale také proto, že není známá řada březnových čísel z reálné ekonomiky,“ uvedl. Očekává, že v prvním čtvrtletí ekonomika klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,8 procenta a meziročně o 2,6 procenta.

„Česká ekonomika byla v prvním čtvrtletí zatížena pokračujícími a dočasně i zpřísněnými restriktivními opatřeními. Očekáváme tak pokračující utlumený vývoj jak spotřeby domácností, tak i firemních investic. Navíc průmysl a zahraniční obchod, které byly v závěru roku 2020 tahouny české ekonomiky, čelily dalším výzvám v podobě chybějícího výrobního materiálu,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Dále upozornil, že koncem března již některá data ukazovala na oživení ekonomické aktivity. „To ale bylo částečně dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku, a podle nás české hospodářství od poklesu nezachrání. V prvním čtvrtletí počítáme s mezikvartálním poklesem HDP o 1,2 procenta,“ uvedl.

„V letošním prvním čtvrtletí podle našeho předpokladu klesl hrubý domácí produkt České republiky meziročně reálně o rovná tři procenta. Důvodem je to, že letošní první tři měsíce roku byly dopady pandemie poznamenány zcela, zatímco období od ledna až března roku loňského v zásadě jen ze zhruba jedné šestiny,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Situace se podle něj změní ve druhém čtvrtletí minimálně kvůli tomu, že loni v dubnu ekonomické dopady pandemie kulminovaly. „Ve druhém čtvrtletí by ekonomika měla meziročně stoupnout o 7,5 procenta, za celý letošní rok pak o 3,5 procenta,“ dodal.

„Počítáme s mírným mezičtvrtletním snížením HDP a zmírněním meziročního poklesu HDP zhruba na minus tři procenta. Pokud se podaří zrychlit proces očkování, je naděje, že druhá polovina roku bude ve znamení podstatně lepších výsledků a za celý rok by se se mohl HDP zvýšit o tři až čtyři procenta,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova