Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,05 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Z domova
EK varuje, že pandemie může zvýšit rozdíly mezi českými regiony

Ekonomické dopady současné pandemie mohou výrazně zvýšit rozdíly mezi jednotlivými regiony v České republice. V jarním balíčku hospodářských doporučení na to dnes upozornila Evropská komise (EK). Všechny unijní země by se teď podle Bruselu měly soustředit na investice do zdravotnictví a na pomoc zasaženým firmám a zaměstnancům. Obvyklé výzvy k dodržování fiskálních pravidel nechala komise tentokrát stranou.

Současná situace „přináší významné riziko zvýšení regionálních a místních rozdílů“. Jeho důkazem jsou podle Bruselu už viditelně narůstající rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a dalšími částmi republiky. Foto: iStock

Doporučení, jak by mohly posílit hospodářský výkon, Brusel všem členským zemím pravidelně adresuje v rámci hospodářského cyklu známého jako Evropský semestr. Dnešní balíček je výrazně ovlivněn výpadkem ekonomické aktivity v důsledku šíření koronaviru, kvůli němuž komise dočasně zmírnila pravidla pro rozpočtové deficity a státní pomoc firmám.

„V bezprostřední fázi se zaměřujeme na investice do zdravotnictví a záchranu pracovních míst a firem,“ komentoval dočasný ústup od obvykle přísného fiskálního dohledu komise její místopředseda Valdis Dombrovskis. Podotkl však, že jakmile to podmínky dovolí, unijní exekutiva bude od členských států vyžadovat „rovnováhu mezi fiskální udržitelností a podporou investic“.

V případě Česka komise konstatovala, že současná situace „přináší významné riziko zvýšení regionálních a místních rozdílů“. Jeho důkazem jsou podle Bruselu už viditelně narůstající rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a dalšími částmi republiky. Hrozící nárůst nezaměstnanosti či příjmové nerovnosti volá podle komise po „cíleném politickém řešení“.

Komise konstatovala, že Česká republika včasnými opatřeními zvládla omezit šíření koronavirové nákazy, české zdravotnictví ale má do budoucna rezervy.

„Ke zmírnění dopadu nemoci covid-19 bude do budoucna nutné zlepšit pružnost a krizovou připravenost zdravotnického systému,“ doporučila EK. Česko by mělo ve všech regionech zlepšit možnosti péče praktických lékařů a specialistů, aby ubylo případů, kdy jsou lidé zbytečně umísťováni do nemocnic, uvedla rovněž komise.

(ČTK)