Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dnes končí prodej třetí emise dluhopisů pro občany

Dnes končí třetí upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Dluhopisy z této emise je třeba uhradit do pondělí 17. června. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetových stránkách. MF upozornilo, že do pondělí 17. června musí být peníze za dluhopisy již připsány na účtu.

U třetí emise ministerstvo u tzv. reinvestičního dluhopisu stanovilo průměrný úrok 1,91 procenta. Foto: MF ČR

Dluhopisy je možné si pořídit do dnešních 23:59 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo do konce pracovního dne na vybraných pobočkách Československé obchodní banky. Dluhopisy budou vydány 1. července.

Splatnost dluhopisů je šest let. Průměrný roční výnos první emise byl 2,07 procenta. U druhé emise MF stanovilo průměrný úrok před zdaněním na 1,99 procenta. U třetí emise ministerstvo u tzv. reinvestičního dluhopisu stanovilo průměrný úrok 1,91 procenta.

Vedle toho v rámci třetí emise úřad také nabídl nový typ dluhopisu, tzv. protiinflační. Jeho výnos je stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,50 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu MF garantuje na 0,5 procenta ročně. Splatnost i tohoto dluhopisu je šest let. Tento typ dluhopisu je možné pořídit jen pomocí elektronického přístupu.

Všechny tři emise byly podle ministerstva tzv. testovací fází. O pokračování úřad rozhodne po vyhodnocení úspěšnosti projektu. Podrobnosti by mělo MF oznámit na tiskové konferenci ve čtvrtek 20. června.

Dluhopisy jsou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila. Dluhopis Republiky ale podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

V rámci první emise, která skončila v lednu, lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,92 miliardy korun. Objednávky byly za 3,07 miliardy korun. Objem emise byl vyšší než při poslední emisi spořicích státních dluhopisů na jaře 2014, zároveň ale nižší než při předchozích emisích spořicích dluhopisů vydávaných od roku 2011.

V rámci druhé emise si lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 900,6 milionu korun. Objednávky byly za 942,7 milionu korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova