Zlato (oz) / USD
2 300,26
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dnes je den daňové svobody, Češi pracovali na stát o den méně než loni

Dnes podle výpočtu Liberálního institutu nastává den daňové svobody. Dosud v letošním roce teoreticky veškeré příjmy lidí připadaly státu, ode dneška půjdou na konto občanů. Češi na stát pracovali 162 dnů, o den méně než loni.

peníze
Dnes podle výpočtu Liberálního institutu nastává den daňové svobody. Foto: iStock

Ve srovnání se zeměmi Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku den daňové svobody později, průměr organizace byl 6. června. Naopak ve srovnání s eurozónou má Česko den daňové svobody dříve, průměr zemí platících společnou evropskou měnou je 30. června.

Letošní datum dne daňové svobody odpovídá průměru za 25 let, po které Liberální institut termín vypočítává. Nejdříve v tomto století oslavilo Česko den daňové svobody v roce 2018, kdy připadl na 22. května. Nejpozději byl v roce 2021, kdy nastal 25. června.

Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, podmiňují i nutnost splácet v budoucnu dluh.

Den daňové svobody vypočítává i poradenská společnost Deloitte, která ale využívá metodiku vycházející z daňového zatížení. Podle ní nastane den daňové svobody 20. června, zatímco loni byl 17. června.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova