Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Dluhy českých domácností u bank v lednu stouply na 2,060 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank v lednu vzrostly proti prosinci o téměř 11,2 miliardy korun na 2,060 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků zůstalo téměř beze změny na 1,2 bilionu korun, zvýšilo se zhruba o 370 milionů. Meziročně byly dluhy domácností ke konci ledna vyšší o 192 miliard a dluhy firem stouply o téměř 61 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Meziročně byly dluhy domácností ke konci ledna vyšší o 192 miliard a dluhy firem stouply o téměř 61 miliard korun. Foto: iStock

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Nad bilion korun se poprvé dostaly v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu přesáhly v září 2017 a loni v říjnu se dostaly nad dva biliony.

Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení. V letošním lednu stouply proti konci loňska o 10,7 miliardy na 1,608 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry se meziměsíčně zvýšily zhruba o půl miliardy na 282,4 miliardy korun, vyplývá z čísel ČNB.

Na rozdíl od domácností zadlužení firem kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry se splatností nad pět let. V lednu měly objem 674 miliard korun, což bylo 56 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

(ČTK)