Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dluhy českých domácností stouply, vzrostla i zadluženost podniků

Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,420 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard Kč více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Domácnosti měly v listopadu na jednodenních vkladech u finančních institucí uloženo přes 1,720 bilionu korun. Ilustrační foto:iStock
Domácnosti měly v listopadu na jednodenních vkladech u finančních institucí uloženo přes 1,720 bilionu korun. Ilustrační foto: iStock

Firmy na konci listopadu dlužily bankám necelých 1,233 bilionu korun, proti říjnu o zhruba osm miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily přes 1,127 bilionu korun.

„Rostoucí zadlužení firem potvrzuje jejich růstové ambice a důvěru v příznivý vývoj,“ komentoval čísla vedoucí oddělení auditorských služeb PwC ČR Marek Richter. Dodal ale, že české podniky mají zpravidla dostatek hotovosti a spoléhají se především na vlastní kapitál, i když by za současné úrovně nízkých úrokových sazeb mohly poměrně výhodně vydělávat na půjčeném kapitálu. „Pro banky je tak velmi obtížné získávat klienty z řad podnikového sektoru,“ poznamenal.

Pokračující růst dluhu českých domácností lze podle Richtera očekávat, dokud se bude dařit ekonomice, porostou mzdy a nezaměstnanost se bude držet na nízkých úrovních. Upozornil ale, že sazby hypoték našly v závěru roku své dno. „Následující měsíce ukážou to, jak se na nich plně projeví nová regulace a jak se k ní banky postaví. Významné finanční instituce již avizovaly nárůst sazeb. Zároveň rostou ceny nemovitostí, jejichž úvěrování je hlavním motorem růstu zadlužení českých domácností,“ uvedl Richter.

Domácnosti měly v listopadu na jednodenních vkladech u finančních institucí uloženo přes 1,720 bilionu korun, od října se objem vkladů zvýšil o 29 miliard. Meziročně byl vyšší o 220 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti koncem listopadu uloženo necelých 236 miliard korun, tedy přibližně o 654 milionů méně než o měsíc dříve. Proti loňskému říjnu tyto vklady klesly zhruba o 35 miliard korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech stoupl na necelých 1,011 bilionu korun ze říjnových 976 miliard korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo necelých 11 miliard korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova