Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

CVVM: Názory Čechů na ekonomickou situaci se opět zlepšují

Názory Čechů na ekonomickou situaci republiky se po předchozím propadu po začátku epidemie koronaviru opět zlepšují. Vyplývá to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Přes mírné zlepšení ale stále převažují negativní hodnocení ekonomiky nad pozitivními.

Optimističtější jsou hlavně lidé s vyšším stupněm vzdělání nebo lidé, kteří důvěřují vládě. Foto: iStock

Zhruba od konce roku 2015 až do letošního jara vytrvale převažovaly kladné názory lidí na hospodářskou situaci v Česku. Ještě při letošním březnovém průzkumu CVVM řekla zhruba polovina Čechů, že je ekonomická situace dobrá, a jen desetina lidí ji hodnotila jako špatnou.

Už začátkem března se ale v Česku objevily první potvrzené případy nemoci covid-19. Vláda poté preventivně uzavřela například kina, restaurace, některé obchody a provozovny služeb a omezila pohyb lidí a cestování. Až od poloviny května stát opatření začal uvolňovat. V červnovém průzkumu CVVM se pak hodnocení ekonomiky výrazně propadlo. Pozitivně hodnotilo hospodářskou situaci už jen 23 procent lidí, kdežto negativně 33 procent.

V posledním průzkumu z července dál převažují negativní hodnocení. Mírně jich však ubylo, a naopak přibylo pozitivních odpovědí. Ekonomickou situaci ohodnotilo jako dobrou 26 procent dotázaných a jako špatnou 32 procent. Optimističtější jsou hlavně lidé s vyšším stupněm vzdělání nebo lidé, kteří důvěřují vládě. Kritičtější jsou naopak lidé pracující v dělnických profesích nebo žijící v menších obcích a městech.

Na rozdíl od ekonomické situace státu se v posledních průzkumech výrazněji neměnily postoje lidí k hodnocení životní úrovně vlastních domácností. Letos v březnu hodnotilo životní úroveň své domácnosti jako dobrou 57 procent lidí a jako špatnou devět procent. V posledním průzkumu označilo životní úroveň své domácnosti za dobrou 55 procent lidí a za špatnou 11.

Průzkum provádělo CVVM od 17. do 29. července. Zúčastnilo se ho 972 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova