Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
CVVM: Inflační znehodnocení měny očekává 93 pct Čechů, nejvíce za dobu měření

Inflační znehodnocení měny, tedy že si lidé nakoupí za své příjmy méně věcí či služeb, očekává v tomto roce 93 procent Čechů, což je nejvíce za dobu měření od roku 2007. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal od poloviny května do začátku července. Více než polovina dotázaných se domnívá, že za stejné peníze si bude moci nakoupit mnohem méně, téměř dvě pětiny předpokládají, že to bude o trochu méně. Dvacetina lidí míní, že za stejný obnos bude moci nakupovat stejně jako dnes.

koruna

Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí informoval, že v letošním druhém čtvrtletí se reálná mzda po zahrnutí inflace snížila meziročně o 9,8 procenta. Foto: iStock

V časovém srovnání se inflační očekávání postupně zhoršuje od roku 2016. Tehdy předpokládalo zhoršení 37 procent respondentů, což bylo nejméně za dobu měření od roku 2007. Aktuální průzkum zaznamenal podle CVVM radikální zhoršení inflačních očekávání, které výrazně překonalo i doposud nejhorší výsledek z roku 2008, kdy obavy z toho, že si v daném roce za stejné peníze nakoupí méně, vyslovilo 83 procent dotázaných. „Je tak zřejmé, že v aktuálních výsledcích se silně odráží negativní vývoj cenové hladiny a celkové ekonomické situace v posledním období,“ uvedlo CVVM.

Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí informoval, že v letošním druhém čtvrtletí se reálná mzda po zahrnutí inflace snížila meziročně o 9,8 procenta. Češi kvůli vysoké inflaci zchudli ve druhém čtvrtletí nejvíce v historii země od roku 1993, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Nárůst reálné mzdy očekávají odborníci až během příštího roku. Průměrná mzda bez zahrnutí inflace stoupla ve druhém čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 4,4 procenta na 40.086 korun. Inflace podle dat ČSÚ v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, nejvíce podražily energie a potraviny.

Počet těch, kteří mají pocit, že si za své příjmy koupí meziročně méně věcí či služeb, výrazně roste. Že jsou jejich reálné příjmy v meziročním srovnání nižší, míní 69 procent Čechů, u čtvrtiny jsou zhruba stejné a šest procent lidí se domnívá, že jsou vyšší. Hodnocení vývoje vlastních reálných příjmů za poslední rok se dostalo na úroveň svého historického minima zaznamenaného v lednu 2013, uvedli autoři průzkumu. V porovnání s posledním průzkumem z roku 2020 vzrostl podíl těch, kteří hodnotí reálné příjmy jako nižší o 25 procentních bodů, a to na úkor snížení podílu těch, kteří hodnotí kupní sílu příjmů jako stejnou, ale i podílu těch, jejichž kupní síla je ve srovnání s minulým rokem vyšší. Více než polovina občanů hodnotila inflaci za loňský rok jako spíše přijatelnou a dvě pětiny jako spíše nepřijatelnou.

CVVM provedl průzkum od 14. května do 11. července a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

(ČTK)