Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
ČSÚ: Meziroční růst cen výrobců v únoru dál zrychloval

V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 procenta po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 procenta z 19,4 procenta a ve stavebnictví na 8,6 procenta z 8,3 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 procenta, zatímco v lednu o 3,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

graf

Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. Foto: iStock

„Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky,“ řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.

„Více varovná je aktuální meziměsíční statistika,“ doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. „Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích ‚nabito‘ k dalšímu zdražování,“ dodal.

V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 procenta, obilovin o 34,3 procenta a brambor o téměř pět procent. Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 procenta a zelenina o bezmála osm procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 procenta, mléka o 13,7 procenta, drůbeže o 8,6 procenta a vejce zdražila o více než pět procent.

V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. „Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta,“ uvedli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.

Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.

Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o tři procenta, v průmyslu o 2,2 procenta, ve stavebnictví o 0,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.

(ČTK)