Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly

Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v ČR v únoru meziročně opět klesly, zatímco ve stavebnictví a v tržních službách pro podniky se znovu zvýšily. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes na webu informoval, že v porovnání s loňským únorem byly ceny v průmyslu nižší o 0,9 procenta a v zemědělství o 18,7 procenta. Ceny stavebních prací stouply o 1,6 procenta a tržních služeb pro podniky o 4,9 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ceny ovoce vzrostly o téměř 61 procent, zeleniny o 27 procent a brambor o 25 procent. Foto: iStockMeziměsíčně ceny v průmyslu v únoru vzrostly o 0,5 procenta a v zemědělství se zvýšily o 0,7 procenta. Za stavební práce se v únoru platilo o 0,1 procenta více než v lednu a za tržní služby pro podniky o 1,5 procenta více.

V průmyslu ceny v meziročním srovnání klesly druhý měsíc za sebou, před tím více než tři roky rostly. V odvětví byly v únoru o více než 15 procent nižší ceny dřeva a výrobků z něj, o desetinu klesly ceny základních kovů a chemických látek a o 5,9 procenta ceny potravinářských výrobků. Zdražila ale auta a opravy a údržby strojů a zvýšily se i ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu.

V zemědělství se ceny meziročně snížily podle ČSÚ desátý měsíc v řadě, přičemž v rostlinné výrobě klesly téměř o 24 procent a v živočišné o 13 procent. Třeba olejniny zlevnily proti loňskému únoru o čtvrtinu a obiloviny o více než třetinu. Vejce byla levnější o 27 procent, mléko o 18 procent a drůbež o téměř deset procent. Naopak ceny ovoce vzrostly o téměř 61 procent, zeleniny o 27 procent a brambor o 25 procent.

Meziroční růst cen ve stavebnictví v únoru zpomalil z lednových dvou procent. Stavební materiály a výrobky byly o téměř dvě procenta levnější než před rokem.

U tržních služeb pro firmy byl meziroční nárůst obdobný jako v lednu. V únoru stouply ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za poštovní a kurýrní služby, za právní a účetnické služby nebo za služby v oblasti zaměstnání a v oblasti nemovitostí.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova