Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 134,84
0,18 %
EUR / USD
1,12
0,13 %
USD / CZK
22,84
0,17 %
Z domova
ČSOB: Firmy jsou pro 4. čtvrtletí optimistické, krize se nebojí

Malé a střední firmy a podnikatelé se krize neobávají. Zvyšují investice do nových projektů, vstupují do dalších oblastí podnikání a těší se vysoké poptávce po zboží a službách. Hodnota ČSOB Indexu očekávání firem, který náladu na trhu pravidelně sleduje, stoupla pro čtvrté čtvrtletí o 5,2 bodu na 31,9 bodu. Index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pokles.

Firmy se krize nebojí. Při porovnání finančního zdraví se situací před poslední krizí jsou nyní v lepší kondici. Foto: iStock

„Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,“ komentoval výsledky výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Takřka polovina podnikatelů a firem v šetření očekávala, že objem letošních investic předčí jejich výši z předešlého roku, zatímco opak předpokládalo jen 24 procent. Zbytek dotazovaných předvídal u svých investic stagnaci.

„V meziročním srovnání máme nárůst úvěrů, v převážené většině jde o úvěry investiční. Platební morálka tuzemských firem je na velmi dobré úrovni,“ doplnil Manda.

Hospodářský růst zpomaluje

Rozšířit své podnikání plánuje v příštích dvanácti měsících 19 procent podnikatelů a živnostníků, když v minulém čtvrtletí to bylo jen 16 procent, což byla nejnižší hodnota za pět let. „Podnikatelé v minulých šetřeních citlivě reagovali na negativní zprávy, ale realita se zatím ukazuje být růžovější než jejich očekávání,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Avizované zpomalování hospodářského růstu v evropské i české ekonomice skutečně nastává. Nemá však podle něj podobu šokového propadu, nýbrž pozvolného útlumu, kterému se podnikatelé díky osvědčeným nástrojům, jako jsou restrukturalizace, inovace nebo zajištění, zpravidla dokážou přizpůsobit.

Firmy jsou v dobré kondici

Při porovnání finančního zdraví se situací před poslední krizí jsou firmy nyní v mnohem lepší kondici. „Firmy se z krize v roce 2008 poučily a jsou velmi obezřetné. Další zajímavostí je, že firmy si vytvářejí finanční polštář pro případ krize, což před rokem 2008 nebylo běžné,“ podotkl Manda. Důvod pro vznik krize v ČR nevidí. Spouštěčem by mohla být neočekávaná situace v zemích, jako jsou Turecko, Itálie a Čína, nebo vyhrocení obchodních válek, poznamenal.

S ekonomickou situací v Česku je spokojeno 71 procent oslovených podnikatelů a malých a středních živnostníků nebo zástupců firem.

V rámci průzkumu bylo také zjištěno, že 83 procent slovenských podnikatelů a firem je spokojeno s eurem, které používají již celou dekádu. V Česku naproti tomu vstup do eurozóny není na pořadu dne. V posledním šetření týkajícím se eura se loni proti zavedení jednotné evropské měny v ČR postavilo takřka šest z deseti podnikatelů a menších firem.

Průzkum Index očekávání firem zahrnuje 500 středních a malých společností napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a rozšiřování podnikání.

(ČTK)