Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

CRIF: Na 60 procent kapitálu v českých firmách je ze zahraničí

Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich veškerého kapitálu. Zhruba bilion korun pochází ze zemí EU, z toho 877 miliard ze zemí eurozóny. Kapitál ze zemí EU tak tvoří 48 procent veškerého kapitálu firem v ČR a 80 procent veškerého zahraničního kapitálu v Česku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Největší roli hraje pro ČR kapitál z Německa, který s objemem 354 miliard korun tvoří 28 procent zahraničního kapitálu. Foto: iStock

Celkový základní kapitál českých společností dosahuje 2,1 bilionu korun. Český kapitál činí 846 miliard korun. Ze 468.000 společností s dohledatelným většinovým vlastníkem jich má desetina (48.500) majitele ze zemí EU. Těchto deset procent společností se však na základním kapitálu společností v ČR podílí 48 procenty.

Asi desetina společností má zahraniční majitele ze zemí mimo EU. Tyto společnosti se na základním kapitálu firem v ČR podílejí 12 procenty. Zbylých 80 procent společností je v českých rukách a na základním kapitálu firem v ČR se podílí 40 procenty.

„Diskuse o podnikání zahraničních firem v Česku dlouhodobě neodpovídá reálné síle kapitálu z jednotlivých zemí. Před volbami do Evropského parlamentu jsme se proto rozhodli podívat na reálnou sílu zahraničního kapitálu v ČR. Ukazuje se, že kapitál ze zemí unie je pro ČR naprosto klíčový.

Naopak hojně diskutovaný čínský kapitál tvoří jen necelé procento veškerého zahraničního kapitálu a patří mu tak až 19. příčka. V rámci kapitálu z Asie jsou významnější například investice z Japonska či Jižní Koreje,“ uvedl vedoucí datového oddělení společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Nejvíce kapitálu je z Německa, Nizozemska a Lucemburska

Největší roli hraje pro ČR kapitál z Německa, který s objemem 354 miliard korun tvoří 28 procent zahraničního kapitálu a 17 procent veškerého kapitálu v Česku. Německého zahraničního vlastníka má přitom 7653 společností, tedy 1,6 procenta všech firem v ČR. Následuje kapitál z Nizozemska, Lucemburska, Rakouska a Francie.

Nyní diskutované firmy s britskými vlastníky se podílejí na základním kapitálu českých firem necelými třemi procenty a na celkovém počtu firem v ČR čtyřmi procenty.

Nejvíce majoritních vlastníků je z Ruska

Ze společností, které mají zahraničního majoritního vlastníka, jich nejvíce patří subjektům z Ruska (12.813), Slovenska (11.331), Ukrajiny (11.279) a Německa (7653). Společnosti vlastněné ruskými subjekty tvoří 13 procent firem se zahraničním vlastníkem, ale na zahraničním kapitálu se podílejí pouze 0,6 procenta.

Firmy se slovenskými a ukrajinskými vlastníky tvoří v obou případech 12 procent společností se zahraničním vlastníkem. Ty se slovenským majitelem se na zahraničním kapitálu podílejí 2,9 procenta, zatímco firmy s ukrajinskými majiteli se na zahraničním kapitálu podílejí pouze 0,25 procenta. „Ruští a ukrajinští majitelé jsou dlouhodobě typičtí tím, že vlastní velké množství drobných firem. Zatímco počet společností s ukrajinským vlastníkem v posledních letech roste, počet firem s ruským vlastníkem naopak mírně klesá,“ doplnil Cikler.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova