Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČR si letos udržela vysoký rating, je nejlepší v regionu

Česká republika si i v letošním roce udržela vysoké hodnocení schopnosti splácet své závazky, tzv. rating. Mezi zeměmi regionu je tak Česko nejlépe hodnocené a několik let se již pohybuje také nad průměrným ratingovým hodnocením členských zemí eurozóny. Vyplývá to z údajů ministerstva financí a vyjádření ekonomů oslovených ČTK. Důvodem příznivého hodnocení je mimo jiné stav veřejných financí a ekonomický růst.

Česká republika v letošním roce dosahuje svého vůbec nejlepšího hodnocení v historii země od roku 1993. Foto: iStock

„Základním stavebním kamenem solidního ratingu je dlouhodobá udržitelnost veřejných financí. Při současném nastavení měnové politiky by měl vládní dluh v poměru k HDP zvolna klesat. Důležitá je také makroekonomická a finanční stabilita. K lepšímu ratingu bude ale potřeba pokročit v přibližování ekonomické výkonnosti k vyspělejším zemím,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Dodal, že ve střední a východní Evropě není země s vyšším kreditním ratingem, než má Česká republika. Stejné hodnocení má například Francie, Belgie či Velká Británie.

„Česká republika v letošním roce dosahuje svého vůbec nejlepšího hodnocení v historii země od roku 1993,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Kovanda: ČR je dlužníkem druhé kategorie

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit nižší úrok. V případě ČR agentury oceňují nízkou úroveň veřejného zadlužení, silné institucionální uspořádání a také rychlý růst české ekonomiky.

Z celosvětového pohledu je ČR podle Kovandy stále dlužníkem druhé kategorie, když nedosahuje hodnocení zemí typu Německa, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Austrálie. „Veřejné finance ČR jsou ale v lepším stavu než veřejné finance většiny zemí, které vykazují lepší hodnocení. Ratingové agentury do hodnocení totiž promítají i jiné než ryze ekonomické aspekty, například kvalitu a stabilitu institucí nebo geopolitickou pozici,“ dodal Kovanda.

Zvýšení ratingu dlouhodobých závazků

V letošním roce agentury Fitch Ratings, JCR a R&I zvýšily ratingové hodnocení dlouhodobých závazků v cizí měně z A+ na AA- při stabilním výhledu. Agentura Moody’s pak v rámci potvrzení ratingu A1 vylepšila výhled ze stabilního na pozitivní, vyplývá z informací zveřejněných ministerstvem financí.

MF počítá letos s přebytkem veřejných financí 1,6 procenta HDP. Přebytek by se měl v poměru k HDP v dalších letech ovšem snižovat na 0,8 procenta v roce 2020. Loni veřejné finance skončily v přebytku 1,5 procenta HDP, což byla jedna z nejlepších hodnot v EU. Ta požaduje, aby schodek veřejných financí byl pod třemi procenty HDP.

Naopak celkový vládní dluh by se podle výhledu MF měl zlepšovat každý rok až do roku 2021. Z loňských 34,7 procenta HDP čeká úřad jeho pokles letos na 33 procenta a postupný pokles až do roku 2021 na 30 procent. EU požaduje dluh pod 60 procenty HDP.

Ratingové hodnocení České republiky v roce 2018

Ratingová agentura Domácí dlouhodobé závazky Výhled Zahraniční dlouhodobé závazky Výhled Udělen/potvrzen
Moody’s A1 Pozitivní A1 Pozitivní 20.4.2018
Standard & Poor’s AA Stabilní AA- Stabilní 20.7.2018
Fitch Ratings AA- Stabilní AA- Stabilní 3.8.2018
JCR AA Stabilní AA- Stabilní 25.7.2018
R&I AA- Stabilní AA- Stabilní 5.11.2018
Scope Ratings AA Stabilní AA Stabilní 26.1.2018
Dagong Global Credit Rating A+ Stabilní A+ Stabilní 16.10.2018

Zdroj: Strategie financování a řízení státního dluhu 2019 (prosinec 2018)

(ČTK)

Další z kategorie Z domova