Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČOI: Centrální registr dlužníků neprovozuje stát, není relevantní

Centrální registr dlužníků České republiky (CERD) není provozován státem a informace v něm obsažené nemusí být relevantní. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce (ČOI). Služba, která je provozována soukromou společností CERD System z USA, údajně umožňuje mimo jiné vydání potvrzení o bezdlužnosti. Provozovatelé registru na dotazy ČTK nereagovali.

V minulosti před CERD varoval také Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být legálně vedeny. Foto: www.centralniregistrdluzniku.cz

Podle ČOI provozovatelé služby uvádějí, že klienti mohou pomocí potvrzení o bezdlužnosti, které registr údajně vydává, zjistit, zda je v registru evidován jejich dluh vůči bankám, obchodním společnostem, úvěrovým a leasingovým společnostem nebo státní instituci. Registr k tomu podle webových stránek umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých databázích registrech státní správy, bankovních registrů nebo databází soukromých subjektů.

Banky i úvěrové společnosti se však od této databáze distancovaly. „Bankovní a Nebankovní registr klientských informací ani jeho členové nepředávají tzv. Centrálnímu registru dlužníků žádná data o svých klientech, jejich závazcích, realizovaných úvěrech či půjčkách. CERD proto nemá žádný přístup k údajům o dlužnících těchto subjektů,“ uvádí ve společném prohlášení.

Inspekce loni kvůli registru uložila americké firmě pokutu 60.000 korun, protože podle ní klamavě vytvářel dojem, že jde o oficiální registr dlužníků v České republice, přestože žádný takový neexistuje.

ČOI zároveň varovala spotřebitele o komplikacích při snaze ukončit předplatné kvůli řadě stížností týkajících se problematické komunikace ze strany firmy. Provozovatel navíc podle inspekce řádně neinformoval spotřebitele o dalších podmínkách předplatného.

V minulosti před CERD varoval také Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být legálně vedeny.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova