Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB zveřejní zátěžové testy bank a vyhodnotí opatření k hypotékám

Česká národní banka zveřejní v pravidelné Zprávě o finanční stabilitě zátěžové testy českých bank. Zároveň na tiskové konferenci představitelé ČNB posoudí a vyhodnotí dopady říjnových opatření banky ohledně hypotečního trhu a zveřejní nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy, kterou banky mají vytvářet v době hospodářského růstu pro dobu poklesu ekonomiky.

ČNB posoudí a vyhodnotí dopady říjnových opatření banky ohledně hypotečního trhu a zveřejní nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy. Foto: iStock

Poslední zátěžové testy ČNB z prosince prokázaly u bank a pojišťoven v ČR odolnost vůči negativnímu vývoji. Kapitálová vybavenost bank by zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě scénáře, který předpokládal silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí.

Pravidla pro poskytování hypoték loni v říjnu ČNB rozšířila o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti tehdy nechala ČNB beze změny. Opatření bylo zaměřeno na nové úvěry na bydlení, netýká se refinancování hypoték.

Proticyklickou kapitálovoou rezervu, kterou ČNB stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok, centrální banka nechala v březnu pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 1,75 procenta. Tato sazba bude tak platit od dubna 2020.

Aktuálně platná sazba je 1,25 procenta. Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova