Zlato (oz) / USD
1 908,34
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB zlepšila výhled ekonomiky, zvýšila ale odhad celoroční inflace

Česká národní banka zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta, zatímco v únorové prognóze čekala pokles 0,3 procenta. ČNB ale zároveň zvýšila odhad celoroční inflace, podle ní dosáhne průměrně 11,2 procenta. V únoru očekávala 10,8 procenta. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Aleš Michl.

nákup
Česká národní banka zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta, zatímco v únorové prognóze čekala pokles 0,3 procenta. Foto: iStock

„Domácí hospodářská aktivita bude zpočátku roku utlumená, spotřeba domácností bude zasažena hlubokým poklesem reálných příjmů,“ řekl Michl. S odezněním nákladových tlaků se ekonomika podle prognózy ČNB postupně vrátí k růstu. Hospodářské oživení ČNB očekává v příštím roce, kdy by HDP měl růst o tři procenta. I zde centrální banka zlepšila svou prognózu proti únoru, kdy očekávala příští rok hospodářský růst 2,2 procenta.

Růst spotřebitelských cen bude podle prognózy ČNB postupně zpomalovat. „Ve druhé polovině roku se inflace sníží pod deset procent,“ řekl Michl. Za celý rok očekává ČNB průměrnou inflaci 11,2 procenta, když loni činila 15,1 procenta. Odhad průměrné inflace v roce 2024 ponechala ČNB na 2,1 procenta.

Za hlavní proinflační riziko Michl označil působení fiskální politiky. Hluboké rozpočtové deficity podle něj přivádějí do ekonomiky peníze navíc, které českému hospodářství dávají inflační impulzy. Rizikem pro budoucí vývoj je podle Michla také vznik mzdově-inflační spirály.

Centrální banka zlepšila predikci průměrného kurzu koruny. Pro letošní rok ho očekává 23,70 CZK/EUR, v lednu uváděla 24,5 CZK/EUR. V příštím roce by koruna měla podle prognózy ČNB oslabit na průměrných 24,30 CZK/EUR.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova