Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
ČNB zlepšila odhad vývoje ekonomiky a inflaci předpokládá 16,5 procenta

Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, pro příští rok ho naopak zhoršila. Letos čeká růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta a příští rok o 1,1 procenta. V předchozí květnové prognóze banka letos počítala s růstem o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady o tom informoval nový guvernér ČNB Aleš Michl. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.

Michl

„Předpokládáme, že inflace na podzim dosáhne hodnot kolem 20 procent,“ uvedl Michl. Foto: ČNB

Centrální banka zvýšila také odhad inflace, letos podle ní vystoupá na průměrných 16,5 procenta. V květnu odhadovala růst na 13,1 procenta. V příštím roce ČNB počítá s poklesem spotřebitelských cen na 9,5 procenta, v květnu odhadovala snížení na 4,1 procenta. „Předpokládáme, že inflace na podzim dosáhne hodnot kolem 20 procent,“ uvedl Michl.

Na rostoucí inflaci bude mít vliv zdražování elektřiny a plynu. Právě cenami energií je podle Michla tlumena spotřeba domácností. Nezaměstnanost ale zůstává nízká, dodal. Do roku a půl ČNB podle Michla očekává pokles inflace k úrovni dvou procent.

„Čekáme, že přibrzdí domácí poptávka. Spotřeba domácností bude zasažena poklesem reálných příjmů. Růst mezd nepokryje růst životních nákladů,“ uvedl Michl dále. Upozornil na to, že firmy čelí růstu nákladů na energie, suroviny a materiály, proto budou omezovat investice. HDP by se ale v roce 2024 mohlo podle aktuálního odhadu centrální banky dostat na 3,8 procenta.

V nové prognóze ČNB předpokládá v letošním roce průměrný kurz koruny 24,80 koruny za euro. Příští rok by měl kurz být 25,70 koruny za euro. V květnu odhadovala letošní kurz na 24,20 koruny za euro a pro příští rok 24,30 koruny za euro. Michl několikrát zopakoval, že ČNB bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Ministerstvo financí v posledním dubnovém odhadu počítalo s růstem ekonomiky v letošním roce o 1,2 procenta. V lednu resort předpokládal zlepšení o 3,1 procenta. Zároveň úřad předpokládá proti lednovým odhadům vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 12,3 procenta. V lednu uváděl pro letošní rok inflaci 8,5 procenta.

(ČTK)