Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta HDP

Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,1 procenta. V srpnovém odhadu centrální banka očekávala schodek 4,9 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 11. listopadu.

bankovky
Pro příští rok ČNB očekává schodek 3,8 procenta HDP, v srpnu byl její odhad 4,7 procenta. V roce 2024 předpokládá ČNB snížení deficitu veřejných financí na 2,2 procenta HDP. S kladným saldem skončily veřejné finance naposledy v roce 2019. Foto: iStock

ČNB zlepšila i odhad míry zadlužení veřejného sektoru, který by měl letos dosáhnout 41,5 procenta HDP. V srpnu banka předpokládala, že letos míra zadlužení bude 42,2 procenta HDP.

Pro příští rok ČNB očekává schodek 3,8 procenta HDP, v srpnu byl její odhad 4,7 procenta. V roce 2024 předpokládá ČNB snížení deficitu veřejných financí na 2,2 procenta HDP. S kladným saldem skončily veřejné finance naposledy v roce 2019, kdy byl přebytek 0,3 procenta HDP.

Zadlužení veřejného sektoru by se podle aktuálního odhadu ČNB mělo v roce 2023 zvýšit na 42 procent HDP, což je stejná úroveň jako v roce 2021. Pro rok 2024 počítá ČNB s dalším růstem dluhu na 43,2 procenta HDP. Proti srpnové prognóze centrální banka snížila odhadované tempo růstu dluhu, tehdy předpokládala v příštím roce míru zadlužení 44 procent HDP a v roce 2024 měla vzrůst na 45,4 procenta HDP.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

ČNB ve svém odhadu také předpokládá pokračování nominálního růstu mezd, ovšem vzhledem k vysoké inflaci se budou reálné mzdy letos a v příštím roce propadat. Letos by měl být nominální růst mezd 6,3 procenta, ale reálný pokles 9,4 procenta. V roce 2023 banka předpokládá nominální růst mezd o 7,7 procenta, ale reálný pokles o 1,2 procenta.

Letos by se ještě měla snížit míra nezaměstnanosti na 2,5 procenta z loňských 2,9 procenta. V dalších dvou letech ale ČNB očekává její růst na 3,2 procenta v roce 2023 a na 3,7 procenta v roce 2024.

„Tvorba pracovních míst se sníží a zaměstnanost v příštím roce začne mírně klesat. Odezní tak aktuální převis poptávky po práci nad její nabídkou a dojde k pozvolnému růstu nezaměstnanosti. Nominální mzdový růst bude i přesto v následujících dvou letech z historického pohledu poměrně vysoký. Vyjednávací pozice zaměstnanců zůstane ještě nějakou dobu silná,“ uvedla ČNB.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova