Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí na 4,9 procenta HDP

Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej naopak zhoršila. Zatímco pro letošek očekává schodek na úrovni 4,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) namísto na jaře publikovaných 5,2 procenta, pro příští rok nastavila 4,7 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu horší schodek. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o měnové politice. Loni vykázaly veřejné finance schodek 5,9 procenta HDP.

peníze

Loni vykázaly veřejné finance schodek 5,9 procenta HDP. Foto: iStock

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl stoupnout z loňských 41,9 procenta HDP na 42,2 procenta letos a 44 procent příští rok. V obou případech je to o dva procentní body méně, než předpovídala jarní prognóza.

ČNB zároveň upravila očekávání vývoje tuzemské ekonomiky. Letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,3 procenta a příští rok o 1,1 procenta. V předchozí květnové prognóze banka letos počítala s růstem o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. „Výhled růstu HDP se pro letošek posouvá výše kvůli lepším než očekávaným údajům z počátku roku, v příštím roce bude naopak výrazně nižší vlivem výraznějšího ochlazení domácí poptávky,“ uvedla v prognóze.

Reálná spotřeba vlády podle ní v letošním celoročním úhrnu vzroste téměř o dvě procenta. Na jejím pokračujícím růstu se bude podílet navýšení výdajů zejména ve zdravotnictví a školství souvisejících s příchodem ukrajinských uprchlíků. V nominální spotřebě vlády se navíc projeví očekávané navýšení mezd a platů, vyplývá z dokumentu.

(ČTK)