Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB zhoršila výhled veřejných financí letos i příští rok

Česká národní banka očekává, že veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňském přebytku 0,3 procenta HDP. Příští rok by se schodek měl zmírnit na 4,3 procenta. ČNB tak zhoršila odhad, když v květnu čekala letošní schodek 4,8 procenta a příští rok 3,4 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. V roce 2022 by měl schodek veřejných financí klesnout na 3,9 procenta HDP.

ČNB v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o 8,2 procenta a příští rok růst o 3,5 procenta. Foto: Pixabay

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos stoupnout na 37,5 procenta HDP z loňských 30,2 procenta. Příští rok by se měl dluh zvýšit na 40,1 procenta HDP a v roce 2022 na 42,1 procenta.

Ministerstvo financí v Konvergenčním programu očekává, že veřejné finance se letos propadnou do schodku 5,1 procenta HDP. V roce 2021 by pak měl schodek veřejných financí klesnout na 4,1 procenta HDP. Celkový vládní dluh má letos podle materiálu stoupnout na 37 procent HDP.

Konvergenční program byl ovšem vypracován ještě před zvýšením schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun kvůli omezením dopadů pandemie koronaviru. Zvýšení schodku odsouhlasila Sněmovna na počátku července. Pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP.

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, očekává letos pokles ekonomiky o 8,2 procenta a příští rok růst o 3,5 procenta. Výkon ekonomiky dosáhne podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka předpandemické úrovně až na konci roku 2022.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Důvodem výrazného zhoršení odhadů vývoje veřejných financí proti začátku letošního roku, kdy se čekal přebytek, je očekávaný propad ekonomiky a zhoršení hospodaření státu v důsledku šíření konoraviru. Původní plány před propuknutím pandemie počítaly se schodkem rozpočtu 40 miliard korun. Zároveň na počátku roku většina ekonomů i institucí očekávala letos růst ekonomiky o zhruba dvě procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova