Zlato (oz) / USD
1 955,01
0,80 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB v září podle analytiků dala na podporu koruny 2,6 miliardy eur

Česká národní banka (ČNB) v září vydala na intervencích na podporu koruny 2,6 miliardy eur (63,2 miliardy korun). Od května centrální banka takto utratila 25,5 miliardy eur (619,8 miliardy korun), což je zhruba 16 procent devizových rezerv z jejich maximálního objemu v letošním dubnu. ČTK to řekli analytici s poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB.

koruna
Koruna se v pondělí dostala na nejsilnější úroveň vůči euru od únorového začátku války na Ukrajině. Foto: Pixabay

Letos nejsilněji intervenovala ČNB ve prospěch koruny v červenci, kdy v devizových operacích vydala zhruba deset miliard eur (243 miliard korun). V srpnu byl objem intervencí 2,4 miliardy eur (58,3 miliardy korun).

Guvernér ČNB Aleš Michl minulý týden po rozhodnutí bankovní rady o zachování základní úrokové sazby na sedmi procentech řekl, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Trh toto vyjádření vnímal jako potvrzení závazku ČNB pokračovat v intervencích na podporu domácí měny.

„ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb. Vzhledem k dostatečné výši devizových rezerv předpokládáme, že v této strategii bude pokračovat i zhruba do poloviny příštího roku,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Analytik Portu Marek Pokorný upozornil na to, že v bankovní radě mají většinu odpůrci dalšího zpřísňování úrokových sazeb, a proto centrální banka bude proti dovážené inflaci postupovat devizovými operacemi. „Je tedy reálná šance, že ČNB si zachová svůj postoj a ve svých intervencích bude pokračovat do té doby, než jí dojdou prostředky. Se zhoršujícím se stavem ekonomiky ale budou muset být intervence ještě objemnější, a z dlouhodobého hlediska nemusí mít takový efekt jako zvyšování sazeb, kterému se ČNB brání,“ uvedl Pokorný.

Koruna se v pondělí dostala na nejsilnější úroveň vůči euru od únorového začátku války na Ukrajině. K závěru burzy posílila proti předchozímu dni o šest haléřů na 24,32 Kč/EUR. ČNB v listopadové prognóze makroekonomického vývoje uvedla, že za letošní rok očekává průměrný kurz české měny 24,60 koruny za euro. Příští rok by měl kurz být 24,80 koruny za euro.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova