Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
ČNB v říjnu vydala na intervence 79 mil. eur, nejméně v intervenčním období

Česká národní banka (ČNB) vydala v říjnu na intervence na podporu koruny 79 milionů eur (zhruba 1,9 miliardy korun), což je nejméně v současném intervenčním období. Koruna ale přesto zůstala silná, což brání dovozu inflace ze zahraničí. ČTK to řekli analytici s poukazem na dnes zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB.

koruna

Česká národní banka (ČNB) vydala v říjnu na intervence na podporu koruny 79 milionů eur (zhruba 1,9 miliardy korun), což je nejméně v současném intervenčním období. Koruna ale zůstala silná. Foto: iStock

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka se koruně dařilo i bez přímé podpory centrální banky. „I když (ČNB) nemusela v podstatě korunu na trhu usměrňovat, její potenciální přítomnost působí jako stabilizační faktor. Odrazuje spekulanty, kteří by si proti koruně chtěli už po několikáté vsadit a doposud se jim to nedařilo,“ uvedl.

Od května do října vydala ČNB na obranu koruny proti oslabování v součtu 25,6 miliardy eur (622,7 miliardy korun), což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022, uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec. „ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb,“ řekl Gec.

Analytici se shodují, že vzhledem ke stále velké zásobě devizových rezerv může centrální banka pokračovat v intervencích ve prospěch koruny i v první polovině příštího roku. „Tento přístup je pro ČNB výhodný v z finančního pohledu. Zbavuje se části nadměrných a zároveň málo výnosných rezerv a tím i snižuje objem přebytečné korunové likvidity na trhu, za kterou platí repo sazbu,“ podotkl Dufek.

Koruna v úterý večer uzavřela obchodování na 24,31 koruny za euro a 23,14 koruny za dolar. ČNB v listopadové prognóze makroekonomického vývoje uvedla, že za letošní rok očekává průměrný kurz české měny 24,60 koruny za euro. Příští rok by měl kurz být 24,80 koruny za euro.

(ČTK)