Zlato (oz) / USD
1 773,46
0,16 %
Zlato (oz) / CZK
38 189,99
0,08 %
EUR / USD
1,20
0,06 %
USD / CZK
21,53
0,08 %
Z domova
ČNB podle odhadů nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich by banka mohla začít zvyšovat sazby až později v druhém pololetí. Od nové prognózy, kterou ve čtvrtek ČNB představí, ekonomové očekávají zvýšení odhadu inflace kvůli dopadům daňového balíčku a i mírné zlepšení odhadu růstu ekonomiky letos

Na posledním měnovém jednání 17. prosince rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Foto: ČNB

Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

„Česká národní banka na svém zasedání úrokové sazby nezmění, což je všeobecně očekáváno, hlavní pozornost tak bude věnována nové makroekonomické predikci a náznakům představitelů ČNB o možném zvyšování sazeb v druhé polovině letošního roku,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Minulý týden guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že ČNB v letošním roce základní úrokovou sazbu nad jedno procento zřejmě nezvýší. Nicméně ČNB bude pravděpodobně úrokové sazby zvyšovat rychleji než Evropská centrální banka a hranici jednoho procenta u základní úrokové sazby překoná také dříve. Následně pak tento týden uvedl, že by banka mohla letos sáhnout až ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Bude přitom ale podle guvernéra postupovat velmi opatrně, aby nenarušila křehké oživení ekonomiky.

„Vezmeme-li v úvahu optimističtější výhled růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce, dopad nižších daní, ale také poslední vývoj kurzu koruny, základní scénář ČNB nové prognózy by tak měl podle našeho názoru stále předpokládat dvě až tři zvýšení sazeb v druhé polovině letošního roku,“ uvedl Seidler. Podle něj by ke zvýšení sazeb mohla rada přistoupit v listopadu a v prosinci.

„Vzhledem k tomu, že je krajně nepravděpodobné, že by bankovní rada se sazbami v únoru hýbala, tak pozornost bude upřena především na novou makroekonomickou prognózu a na možnost zvýšení sazeb ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle něj tak lze očekávat, že výhled na růst spotřebitelské inflace upraví ČNB mírně nahoru a ČNB bude nově počítat i s rychlejším posílením kurzu koruny vůči euru a silnější potřebou začít dříve zvyšovat úrokové sazby.

„ČNB na svém únorovém zasedání nezmění úrokové sazby, ani jinak nepohne s nastavením měnové politiky. Guvernér Jiří Rusnok se již dříve vyjádřil, že rozhodující pro další vývoj měnové politiky bude až prognóza, zveřejněná začátkem května. Ani prognóza ČNB nedozná v únoru zásadních změn,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

(ČTK)