Zlato (oz) / USD
1 904,90
0,49 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí schodkem 76,7 miliardy korun

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil letos ve třetím čtvrtletí ve schodku 76,7 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Poukázala na příliv finančních zdrojů ze zahraničí. Loni ve třetím čtvrtletí skončil běžný účet platební bilance v přebytku 84,6 miliardy korun, předloni ve schodku 51,4 miliardy korun.

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil letos ve třetím čtvrtletí ve schodku 76,7 miliardy korun. Foto: iStock

„Na finančním účtu byl vykázán příliv finančních prostředků ze zahraničí (čisté výpůjčky ze zahraničí) ve výši 69,2 miliardy korun. Rezervní aktiva se zvýšila o 117,1 miliardy Kč (bez vlivu kurzových rozdílů),“ uvedla ČNB k bilanci za třetí čtvrtletí. Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k hrubému domácímu produktu se snížil na 0,6 procenta a přebytek bilance zboží a služeb činil 5,2 procenta.

Bilance zboží a služeb byla ve třetím čtvrtletí téměř vyrovnaná. Meziročně je výsledné saldo nižší o 108,9 miliardy korun v důsledku vyššího růstu dovozu před zvyšováním vývozu. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání o 9,2 procenta vyšší při růstu vývozu o 32,7 miliardy korun a dovozu o 141,6 miliardy korun, uvedla banka.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za třetí čtvrtletí 68,8 miliardy korun. Meziroční nárůst schodku o 54 miliard korun ovlivnil vývoj bilance výnosů z přímých investic v důsledku zvýšení objemu vyplacených dividend a reinvestovaného zisku. Objem dividend z přímých a portfoliových investic vyplacených do zahraničí představoval 65,9 miliardy korun a v meziročním srovnání se zvýšil o 34,9 miliardy korun.

V bilanci druhotných důchodů vznikl ve třetím čtvrtletí schodek 8,1 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 1,6 miliardy Kč. V poklesu schodku se podle ČNB promítl hlavně růst čistých příjmů z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují v položce druhotných důchodů.

Kapitálový účet byl ve třetím čtvrtletí aktivní v objemu 38 miliard korun. „Meziroční růst aktiva o 19,6 mld. Kč ovlivnilo především čerpání prostředků ve výši 23,2 mld. Kč ve formě grantové alokace z Nástroje EU pro oživení a odolnost pro národní plán obnovy ČR,“ uvedla banka v komentáři.

Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů činil ve 2. čtvrtletí přebytek zhruba 20,7 miliardy korun, byl tak o sedm miliard nižší proti předběžným údajům zveřejněným v září. V 1. čtvrtletí dosáhl přebytek 71,2 miliardy korun, za tři čtvrtletí je tedy bilance v přebytku 15,2 miliardy korun.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova