Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Z domova
ČNB odebrala licenci třem provozovatelům směnáren v centru Prahy

Česká národní banka poprvé odňala licenci směnárnám za porušení nových povinností stanovených zákonem o směnárenské činnosti. Jde o společnosti PEMEX change, Exclusive Change, a CHIVAS INVEST, které poskytovaly směnárenské služby v centru Prahy. Zároveň banka firmám udělila pokutu v rozmezí dva až tři miliony korun. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí zveřejněných na internetových stránkách ČNB. Firmy podle ČNB porušovaly zákon opakovaně.

Od roku 2010 odebrala Česká národní banka licenci celkem 23 provozovatelům směnáren. Foto: Google

Informace o dotčených firmách jsou dostupné pouze v obchodním rejstříku, nemají vlastní internetové stránky a nezveřejňují ani další kontaktní informace. Novela zákona zavedla od dubna 2019 například možnost storna nevýhodné směny do tří hodin od jejího provedení nebo zakázala uveřejňovat tzv. VIP kurzy.

Bankovní rada ČNB potvrdila rozhodnutí v rámci rozkladu, který firmy podaly, na svém zasedání 23. ledna. Pravomocné rozhodnutí nabylo právní moci 3. února. Firmy se mohou ještě obrátit na správní soud.

Kontroly, které pracovníci ČNB provedly opakovaně, podle rozhodnutí mimo jiné odhalily, že firmy ve svých provozovnách zveřejňovaly matoucí informace o konkrétních, tzv. VIP kurzech, což zákon výslovně zakazuje. Zároveň jejich kurzovní lístky neobsahovaly veškeré zákonem požadované náležitosti a směnárny opakovaně neumožnily klientům odstoupit od směnárenského obchodu, tedy provést storno. Firmy přitom za porušení povinností dostaly pokuty od 350.000 do půl milionu korun již v minulosti.

Nyní dostala Exclusive Change pokutu dva miliony korun, CHIVAS INVEST 2,5 milionu korun a PEMEX change tři miliony korun.

Podel informací v obchodním rejstříku činí základní kapitál společnosti CHIVAS INVEST 1000 korun. U firem PEMEX change a Exclusive Change je 10.000 korun. Jednateli firem jsou ukrajinští občané. V případě CHIVAS INVEST a Exclusive Change je to Ivan Bodak, u firmy PEMEX change Mykola Bondar.

Od roku 2010 odebrala Česká národní banka licenci celkem 23 provozovatelům směnáren.

(ČTK)