Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na dvou procentech

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na dvou procentech. Informovala o tom dnes ČNB.

„S ohledem na vyhodnocení pozice domácí ekonomiky ve finančním cyklu lze pro nejbližší období předpokládat stabilitu sazby této rezervy,“ uvedla ČNB. Foto: iStock

Dvouprocentní sazba bude platná od července 2020. V první polovině příštího roku pak banky budou uplatňovat sazbu 1,75 procenta. Aktuálně platná sazba je 1,5 procenta. Sazbu totiž stanovuje centrální banka pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Dnes zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od ledna 2021.

„S ohledem na vyhodnocení pozice domácí ekonomiky ve finančním cyklu lze pro nejbližší období předpokládat stabilitu sazby této rezervy,“ uvedla ČNB. V případě opětovného zrychlení růstu půjček například vlivem snižování úrokových sazeb z hypotečních úvěrů nebo například růstu zranitelnosti bankovního sektoru je ČNB připravena sazbu dále zvýšit. „Pokud by naopak došlo k náhlému obratu ve finančním cyklu, může ČNB sazbu snížit či rezervu úplně rozpustit,“ dodala banka.

ČNB proticyklickou kapitálovou rezervu využila poprvé na konci roku 2015, kdy ji s platností od 1. ledna 2017 stanovila na 0,5 procenta. K poslední změně sazby došlo 23. května 2019, kdy bankovní rada sazbu zvýšila na dvě procenta s platností od 1. července 2020.

Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření v rámci směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova