Zlato (oz) / USD
2 215,73
1,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v únoru stouply na 2,259 bilionu korun

„Zdá se, že zlepšující se finanční kondice domácností a optimističtější očekávání pro letošní rok se promítají do ochoty více utrácet, růst tržeb maloobchodníků od listopadu stále zrychluje. Všechny tyto faktory tak přispívají k vyšší ochotě spotřebitelů si vzít úvěr,“ řekl ČTK hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. Tempo zadlužování domácností podle něj zrychlilo. „Na spotřebitelských úvěrech jsme zaznamenali nárůst výrazných 0,7 procenta, o rok dříve to bylo pouze 0,4 procenta,“ dodal.

koruna
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Letos v únoru byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB. Foto: iStock

Podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona s poklesem úrokových sazeb také oživuje hypoteční trh. „V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliardy korun nových hypoték, což je o téměř 75 procent více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021,“ uvedl.

Dluhy domácností u bank v ČR rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně stoupl o zhruba 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Její úvěroví klienti totiž přešli podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

Naprostou většinu z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. Ke konci února činily 1,749 bilionu Kč, tedy zhruba čtyři pětiny všech dluhů domácností. V únoru vzrostl objem úvěrů na bydlení meziměsíčně o 0,2 procenta.

Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od loňského března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale vytrvale rostl až do listopadu, kdy se zadlužení firem meziměsíčně snížilo. Většinu dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry. Jejich objem ke konci druhého kalendářního měsíce letošního roku dosáhl 755 miliard Kč, což představuje 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Letos v únoru byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova