Zlato (oz) / USD
1 940,35
0,16 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun, meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun. Zadlužení firem vzrostlo o 22,1 miliardy na 1,32 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 104 miliard korun a u firem o 58 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

dluh
Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun, meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun. Foto: iStock

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červenci se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na 1,719 bilionu korun.

“Letní okurková sezona se poněkud projevila i v tempu celkového zadlužení domácností. To platí především pro úvěry na bydlení, silněji ovlivněné výší úrokových sazeb. Ovšem u spotřebitelských úvěrů vidíme stabilní růst,“ řekl ČTK finanční analytik poskytovatele půjček Provident Financial Petr Javůrek. Potvrzuje se tak podle něj silná poptávka domácností po financování svých potřeb a nenadálých výdajů. „Aktuálně u zákazníků pozorujeme meziročně vyšší poptávku o pětinu,“ dodal.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červenci jejich objem dosáhl 715 miliard korun, což je 54 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červenci byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova