Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v březnu stouply na 2,16 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank v březnu meziměsíčně stouply o osm miliard na 2,16 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 2,8 miliardy na 1,26 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností vyšší zhruba o 74,4 miliardy korun a u firem o 26,4 miliardy korun vyšší. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

dokumenty
Dluhy českých domácností u bank v březnu meziměsíčně stouply o osm miliard na 2,16 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 2,8 miliardy na 1,26 bilionu korun. Foto: iStock

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V březnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,683 bilionu Kč.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V březnu jejich objem dosáhl hodnoty 693 miliardy Kč, což je 55 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu a úvěrní a spořitelní družstva.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova