Zlato (oz) / USD
1 929,68
0,58 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB: Banky loni kvůli covid-19 schválily úlevy u 14 procent úvěrů

Banky loni schválily žádosti o odklad splátek včetně moratoria nebo jinou formu úlevy u úvěrů za 454,7 miliardy korun, tedy u 14,1 procenta všech bankovních úvěrů. Ke konci roku 2020 klesl objem nesplacených půjček, které využily úlevu z titulu covid-19, o 78 miliard na 376,8 miliardy korun. Odpovídal tak 11,7 procenta úvěrového portfolia bank. Vyplývá to z analýzy dat jednotlivých bank, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka.

Banky loni schválily žádosti o odklad splátek včetně moratoria nebo jinou formu úlevy u úvěrů za 454,7 miliardy korun, tedy u 14,1 procenta všech bankovních úvěrů. Foto: iStock

Pouze v jednotkách procent zatím banky vyhodnotily situaci dlužníků, kteří využili zákonného moratoria, jako vážnou, a tudíž klasifikovanou nejhorším stupněm kvality úvěrového portfolia. Také objem půjček, u nichž se v návaznosti na covid-19 změnily podmínky splácení až po konci zákonného moratoria, je zatím velice nízký. Ke konci roku 2020 dosáhl souhrnně u nefinančních podniků a domácností 20 miliard korun, tedy méně než jedno procento všech bankovních úvěrů.

„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ komentoval zprávu viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

Ministerstvo financí minulý týden oznámilo, že nový zákonný plošný odklad splátek úvěrů zatím nechystá. Banky a další úvěrové instituce mohou i nadále poskytovat odklady splátek a další úlevy na základě individuálního posouzení situace klientů postižených pandemií. Tento postup podle něj umožňuje jak pokrytí potřeb klientů, tak věrné zobrazení dopadu koronavirové pandemie na finanční kondici bank.

Nejlepší platební morálku vykazují úvěry zajištěné nemovitostmi. Naopak největší podíl nově poskytnutých úlev zaznamenaly spotřebitelské úvěry. Nejvyšší podíl úvěrů s vážnými problémy se splácením z těch, které vstoupily do moratoria, je u úvěrů nefinančním podnikům. Avšak i tam tvoří méně než osm procent úvěrů zařazených do moratoria. Z půjček domácnostem, u kterých schválily banky odklad splátek v rámci zákonného moratoria, je jich aktuálně jako nevýkonných hodnoceno 2,8 procenta.

ČNB průběžně monitoruje finanční a kapitálovou situaci úvěrových institucí a kvalitu úvěrových portfolií. „Tuzemské úvěrové instituce jsou aktuálně dostatečně kapitálově vybaveny tak, aby byly schopny absorbovat zvýšené náklady na znehodnocení úvěrů,“ upozornil Nidetzký.

Zpráva vychází z údajů bank k 31. prosinci 2020 a analyzuje situaci po konci zákonného moratoria na splátky úvěrů, které mohli občané a firmy využít mezi dubnem a koncem října 2020 v souvislosti s dopady opatření proti šíření nemoci covid-19.

Poslední možnost podat žádost o odklad splátek v rámci zákonného moratoria měli klienti 30. září 2020. I po tomto datu však banky svým klientům v souvislosti s pandemií umožňují odklady splátek a další úlevy (snížení splátek, dočasná úhrada pouze jistiny či úroků apod.), a to na základě individuální domluvy.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova