Zlato (oz) / USD
1 501,54
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
34 898,14
0,36 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Z domova
ČMSS: Stavební spořitelny letos uzavřou přes půl milionu smluv

Zájem o smlouvy o stavebním spoření by měl letos růst a spořitelny by mohly uzavřít přes půl milionu nových smluv. Objem nových poskytnutých úvěrů by měl přesáhnout 65 miliard korun, což bude naopak meziroční pokles.

Loni stavební spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o 22 procent. Foto: iStock

I tak stavební spořitelny čeká další velmi dobrý rok, uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda představenstva českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kořínek. ČMSS je největší stavební spořitelnou na českém trhu.

Loni stavební spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o 22 procent. Rovněž zájem o nové smlouvy o stavebním spoření vzrostl, a to o 14 procent na zhruba 486.000.

Podobné odhady již dříve uvedla Asociace českých stavebních spořitelen. Podle ní objem úvěrů letos klesne v řádu jednotek procent. Zároveň očekává růst zájmu o nové smlouvy díky rostoucím úrokovým sazbám a potřebě vlastních peněz pro získání úvěru na bydlení.

Loňský rok byl mimořádný

„Mezi zajištěnými produkty stavební spoření stále nabízí nejvyšší výnos a k žádnému dramatickému růstu spořicích sazeb jiných produktů podle nás nedojde. Stavebním spořitelnám navíc může nahrávat fakt, že na pořízení vlastního bydlení bude nutné mít naspořenou část hodnoty nemovitosti,“ uvedl Kořínek.

V případě úvěrů byl loňský rok podle něj mimořádný. „Nezopakuje se především kvůli regulaci úvěrů na bydlení, přesto čeká stavební spořitelny další velmi dobrý rok. I tak by měl rok 2019 patřit mezi nejlepší úvěrové roky za posledních deset let,“ uvedl. Dodal, že spořitelny v posledním roce držely své průměrné sazby pod úrovní hypoték a letos by sazby u úvěrů spořitelen být až o půl procentního bodu nižší než u hypoték.

Českomoravská stavební spořitelna vznikla v roce 1993, aktuálně má zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 procent) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 procent).

(ČTK)