Zlato (oz) / USD
1 771,14
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 088,08
0,19 %
EUR / USD
1,20
0,08 %
USD / CZK
21,50
0,22 %
Z domova
Členové NERV píšou Babišovi kvůli pandemii, žádají změnu rétoriky

Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Švejnar, Štěpán Jurajda a Daniel Prokop poslali dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Vyzývají v něm, aby se vláda pokusila udělat maximum pro zamezení obrovských ztrát na životech, dlouhodobých ekonomických dopadů, a rozpadu důvěry ve veřejné instituce. Dnes o tom informovali ČTK. Mimo jiné je podle nich nutné změnit rétoriku ministerstva zdravotnictví.

Členové NERV kritizují rezignační rétoriku ministra zdravotnictví Jana Blatného. Foto: Vláda ČR

Členové NERV uvedli, že se jim mimo jiné nelíbí to, že zástupci ministerstva při představování blížícího se přehlcení zdravotnictví oznámili, že další opatření nemají smysl a „je to na každém z nás“. „I na základě sociologických dat se obáváme, že tato symbolická rezignace státu povede ve veřejnosti k akceptování představy, že s epidemií se přestalo bojovat, a tedy k rozvoji chování, které nebere ohled na ochranu zdraví spoluobčanů,“ napsali.

V dopise dále uvedli, že je třeba komunikovat a realizovat smysluplná a ekonomicky efektivní opatření, která se stále nabízejí, jak podle řady odborníků, tak i na základě zahraničních zkušeností. Kromě možnosti plného uzavření společnosti v nejpostiženějších regionech, k takovým opatřením podle nich patří zrychlené zavedení finanční motivace k sebeizolaci, a to nejen pro zaměstnance, ale i pro OSVČ nebo zavedení povinnosti testování na pracovištích. Pomoci by podle nich mohlo také odstranění finančních bariér v PCR testování. Například PCR test jedenkrát týdně zdarma, či alespoň proplácení pozitivního PCR a PCR realizovaného po oznámení v e-Roušce, sdělili.

Problémem je podle nich také kontrola dodržování karantén. „V lednu 2021 bylo kontrolováno pouze 500 z 245 000 karantén. Z výsledků kontrol přitom víme, že jsou porušovány a sociologické výzkumy ukazují, že lidé omezeně redukují po rizikových kontaktech či symptomech. Při zapojení kapacit (Policie ČR) v každém okresu by bylo možno kontrolovat násobně více karantén a tím i změnit přístup veřejnosti,“ napsali členové NERV.

Mezi dalšími kroky pak zmiňují zavedení jasnějších kompenzací uzavřeným restauracím a provozům v cestováním ruchu, přenesení reálné odpovědnosti za dodržování opatření zákazníky v rámci provozů na tyto provozy nebo urychlenou přípravu programů prokázání se negativním testem pro využívání některých služeb – například přes QR kódy.

„Zdůrazňujeme, že posílení vymáhání a kontroly dodržování opatření musí jít ruku v ruce s vyjasněním a posílením kompenzací těm, kteří je dodržují. Ochota dodržovat opatření je již podle výzkumů z podzimu 2020 s mírou pociťovaných ekonomických dopadů spojena. Nesmíme setrvat ve stavu, že lidé a provozovatelé s vysokou osobní odpovědností nesou finanční náklady těch, kteří se na zkrocení epidemie často záměrně nepodílí. Tento stav pouze navyšuje celkové společenské náklady a nevyplatí se v konečném důsledku všem,“ dodali v dopise Švejnar, Jurajda a Prokop.

Epidemie koronaviru v Česku je znovu na vzestupu. Druhý den po sobě přibylo víc než 10 000 nakažených nemocí covid-19 za jeden den, rekordní je počet nakažených vyžadujících intenzivní péči. Laboratoře ve středu odhalily 10.813 případů, to je skoro o 1300 víc než ve stejný den minulého týdne, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Vláda s opozicí dnes našly shodu na znění pandemického zákona. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy kabinet do předlohy zahrnul i řešení odškodňování živnostníků a firem zasažených protikoronavirovými opatřeními.

(ČTK)