Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Z domova
Český trh se vzácnými mincemi loni stoupl o 13 pct na 465 mil. Kč

V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což je o 55 milionů Kč více než v předchozím roce a o 165 milionů víc než v roce 2016. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho&Chlapovič. Celkem jsou v českých domácnostech numismatické sběratelské předměty za více než 40 miliard korun.

Numismatika je specifický obor, kde jsou potřeba odborné znalosti a zkušenosti. Obchoduje se formou aukcí, které aukční domy pořádají například na měsíční bázi. Foto: iStock

Ačkoliv je nováčků na trhu s numismatikou několik, prim v loňském roce hrál s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho&Chlapovič. Na třetí místo se posunula aukční síň Antium Aurum, které se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku ČNS (Česká numismatická společnost). Na druhém místě byl Aukční dům Aurea.

Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 procent objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem. U numismatického materiálu stále platí, že trh určuje především kvalitní nabídka. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 procent své aukční nabídky.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. padl aukční rekord roku 2018, když Macho&Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Aukční dům tak ovšem nepřekonal svůj vlastní a zároveň absolutní rekord českého numismatického trhu, kdy v roce 2017 prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

Počínající rok 2019 je pro sběratele starých mincí a medailí prozatím velkou neznámou. „Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci,“ uvedl spoluzakladatel Macho&Chlapovič Elizej Macho.

Mnoho uvědomělých soukromých sběratelů podle něj dnes svým mecenášstvím supluje z velké části impotenci finančně podvyživených veřejných institucí. „Vesměs jde však o jednu z nejvýnosnějších a nejméně rozkolísaných investic. Vzácné mince investorům vynáší více než benchmarkový akciový index S&P 500, avšak při méně než poloviční volatilitě,“ upozornil Macho.

Numismatika je specifický obor, kde jsou potřeba odborné znalosti a zkušenosti. Obchoduje se formou aukcí, které aukční domy pořádají například na měsíční bázi. „Když to srovnáme s obchodováním na finančních trzích, tak tam je cena akcií nebo zlata známá kontinuálně během obchodních hodin, které jsou každý pracovní den, a objemy obchodů jsou tam nesrovnatelně vyšší,“ uvedl analytik společnosti Chytrý Honza Jiří Pospíšil.

„Klasická numizmatika je pro opravdové znalce a lze ji přirovnat k investicím do umění“, řekl ČTK předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Bruna. Hledání protistrany trvá obvykle déle, než je tomu u investičního zlata a stříbra. Běžní investoři si pořizují zlato a stříbro spíše ve formě slitků nebo světoznámých investičních mincí, které mohou okamžitě prodat kdekoliv na světě. O vzácné i investiční mince roste každoročně zájem o desítky procent, dodal.

(ČTK)