Zlato (oz) / USD
1 417,61
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
32 494,45
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,53 %
USD / CZK
22,92
0,59 %
Z domova
Český akciový index PX letos klesl o devět procent

České akcie letos klesly podle indexu PX o devět procent, index končí rok na 986 bodech. Pražská burza propadla hlavně v prosinci. Vyplývá to ze včerejších výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Avastu a ČEZ. Největší propad zaznamenaly akcie CME. Loni stouply akcie o 17 procent, předloni ztratily podle PX čtyři procenta.

Pražská burza v letošním roce ztratila okolo devíti procent, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Foto: Wikipedie

Na nejvyšších úrovních se domácí akcie obchodovaly na začátku roku, průběžné zisky postupně vyprchávaly a v závěru roku se index PX propadl do výrazného záporu.

Prosincový propad domácích akcií souvisel s výprodeji na globálních trzích, kde panovala nervozita ohledně dalšího vývoje obchodních sporů mezi USA a Čínou, nejistota spojená s brexitem a v obecné rovině se zpomalujícím růstem globální ekonomiky. Při zohlednění dividend byly domácí akcie ve ztrátě zhruba čtyři procenta, uvedl analytik Fio Banky David Brzek.

„Pražská burza v letošním roce ztratila okolo devíti procent, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Na druhou stranu souhrnný index evropských burz (Stoxx Europe 600) odepisuje v letošním roce okolo 14 procent,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Pražská burza tedy svou výkonností překonala výkonnost evropských burz, dodal.

Daří se AVASTU, ztrácí Erste Group

Nejlépe se v letošním roce dařilo akciím softwarové firmy Avast, které se od svého květnového debutu na londýnské burze zhodnotily o 28 procent. Pozitivní výkonnost odráží podle Pfeilera rostoucí zájem investorů o perspektivní odvětví kyberbezpečnosti. Nejhlouběji v záporném teritoriu skončila mediální skupina CME, jejíž akcie ztratily 38 procent hodnoty. Za takto slabou výkonností stojí zejména stagnace hospodářských výsledků a nevyplacení dividendy v roce 2018.

Z akcií, které se obchodovaly na trhu celý rok, dosáhl nejvyšší výkonnosti jednoznačně ČEZ. Zhodnocení pro investory při zohlednění dividendy přesáhlo 13 procent. Největší ztrátu z velkých emisí zaznamenaly akcie Erste Group, když titul výrazně negativně reagoval v závěru roku na nově schválené daně v Rumunsku. Banka oslabila o více než 15 procent. Ztrátu přes 30 procent si přes zlepšené hospodaření připsala Kofola. Pokles primárně souvisel s odchodem polského minoritního akcionáře a tlakem spojeným s prodejem jeho akcií v rámci zrychleného úpisu, vysvětlil Brzek.

(ČTK)