Zlato (oz) / USD
1 961,79
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česká měna dál ztrácí, vůči euru je nejslabší od začátku roku

Česká měna ani s novým týdnem nezastavila trend svého oslabování. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,13 Kč/EUR, což bylo o deset haléřů méně než při předchozím závěru. Naposledy byla koruna k jednotné evropské slabší 2. ledna letošního roku. Vůči dolaru si koruna oproti pátečnímu podvečeru pohoršila o 16 haléřů na 21,78 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

koruna, euro
Naposledy byla koruna k jednotné evropské slabší 2. ledna letošního roku. Foto: iStock

Oslabování koruny odstartovala v úterý minulého týdne svým prohlášením viceguvernérka Česká národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová, uvedl ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky. Zamrazilová mimo jiné prohlásila, že očekává ve zbytku roku oslabení české měny, v ročním horizontu až o jednu korunu. „Z fundamentů pak koruně nesvědčí nepříznivé zprávy z německého průmyslu,“ uvedl Vejmělek.

Podle analytika společnosti Purple Trading Jaroslava Tupého reaguje česká měna oslabováním na očekávaný vývoj tržních sazeb v USA a eurozóně. „Tento týden bude zasedat ve středu americký FED a ve čtvrtek Evropská centrální banka. Od obou se očekává zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů,“ uvádí Tupý.

Obchodníci s českou korunou jsou podle něj naopak přesvědčeni, že Česká národní banka zahájí snižování úrokové sazby ještě letos. Tím by se snížil rozdíl takzvaný úrokový diferenciál, tedy rozdíl v úročení mezi korunou na straně jedné a eurem či dolarem na straně druhé. Česká měna by tak byla pro investory méně atraktivní.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,03 24,13
Kč/USD 21,62 21,78

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Z domova