Zlato (oz) / USD
1 919,15
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi v srpnu koupili kryptoměny za 200 milionů Kč, proti loňsku dvojnásobek

V srpnu Češi nakoupili kryptoměny za přibližně 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek toho, co před rokem. Loni se ale s polovičním objemem financí dalo pořídit dvakrát tolik bitcoinů, co letos. Celkový objem nákupů od začátku roku přesáhl 3,8 miliardy Kč, což je o 95 procent více, než loni. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

Vedle bitcoinu, na který stále připadá drtivá většina obchodů, byl v srpnu zájem také o ethereum nebo dogecoin, které zaznamenaly meziroční nárůsty v desítkách procent. Foto: iStock

Během srpna se kurz bitcoinu zvýšil o téměř 20 000 USD a atakoval hranici 50 000 dolarů (1,076 milionu Kč). V současnosti se prodává okolo 45 000 USD, což je o 340 procent více, než před rokem. Je to však stále přibližně 19 000 USD pod letošním a zároveň historickým maximem 64 000 dolarů. Letošní minimum bylo okolo 29 000 USD na začátku roku, hranice 30 000 USD se bitcoin dotkl i v druhé polovině července.

„V srpnu táhlo kurz bitcoinu vzhůru několik pozitivních zpráv a naopak chyběly ty negativní. Vedle podpory šéfa Tesly Elona Muska měly na růst vliv i informace o vstřícnějším přístupu Německa ke kryptoměnám, chystaném přijetí bitcoinu jako platidla v Salvadoru nebo jeho akceptaci na Kubě,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Na podzim by měl kurz bitcoinu i dalších hlavních kryptoměn podle odhadů posilovat, i když pomalejším tempem než na začátku roku. To ale může mít vliv na nižší objem obchodů. Celkově mohou trh digitálního zlata ovlivnit restrikce spojené s opětovným šířením koronaviru, poptávku mohou naopak zvyšovat obavy z rostoucí inflace, dodal Bit.plus.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova