Zlato (oz) / USD
2 335,89
0,78 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi přijdou kvůli krádežím dat k účtům ročně o desítky milionů

Češi kvůli krádežím údajů k bankovním účtům a kartám přijdou ročně o desítky milionů korun. Do jejich e-mailových schránek během roku přijdou miliony podvodných zpráv, nejčastěji z Afriky a Číny. Vyplývá to z údajů projektu Digitální pevnost.

Útočníci se v podvodných e-mailech často vydávají za oficiální instituce, například banku, finanční úřad, poštu nebo loterijní společnost. Foto: Pixabay

Tento tzv. phishing je druh spamu, který se z adresátů snaží získat osobní údaje, jako je například heslo k internetovému bankovnictví, nebo je navádí na škodlivé webové odkazy. Čechům podle odhadu odborníků na kyberbezpečnost denně do schránek přichází desetitisíce podvodných e-mailů.

„Díky antispamovým filtrům se k uživatelům dostane jen zlomek odeslaných podvodných e-mailů, i tak jde ale o velmi vysoká čísla. Úspěšné jsou v Česku tisíce případů útoků za rok, oficiální statistiky ale neexistují, protože oběti často úspěšný útok nepoznají, nebo se ho stydí nahlásit,“ uvedl odborník Digitální pevnosti Pavel Řezníček.

Útočníci se v podvodných e-mailech často vydávají za oficiální instituce, například banku, finanční úřad, poštu nebo loterijní společnost. Česká spořitelna nedávno například varovala před e-mailem, který jejím jménem žádal příjemce o obnovení přihlašovacích údajů. Odborníci v posledních letech evidují vyšší výskyt podvodů na sociálních sítích, které častěji slouží k cíleným útokům na předem vybrané oběti.

Útoky do České republiky podle dat projektu Digitální pevnost nejčastěji směřují z Afriky a Číny, a to kvůli složité právní vymahatelnosti. Odhalení skutečného původu útoku je velmi problematické a povede se to jen ve zlomku případů.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova