Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Češi letos zatím nakoupili kryptoměny za 1,9 miliardy korun, o 40 procent meziročně míň

Češi letos od začátku ledna do konce května nakoupili kryptoměny za 1,9 miliardy korun, tedy o 40 procent méně než ve stejném období loni. V květnu se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, což je meziročně zhruba stejně. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.

kryptoměny

Většina obchodů stále připadá na bitcoin a ethereum. Bitcoin od začátku roku oslabil o třetinu na současných 30 360 amerických dolarů, tedy asi 703 000 korun. Je to zároveň o 8000 dolarů méně, než na konci dubna. Foto: iStock

„Bitcoin v květnu svým poklesem přilákal nové investory. Jeho cena se celý měsíc držela v celkem úzkém pásmu okolo 30 000 dolarů. Nepotvrdily se tak obavy z dalšího razantního propadu, nicméně v nejbližší době se neočekává ani dosažení žádných historických maxim,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Budoucí vývoj bude podle expertů úzce spojený zejména s dalšími kroky americké centrální banky (Fed). Její zpřísňující se měnová politika je doprovázena výprodejem akcií a dalších rizikovějších aktiv, mezi které patří i kryptoměny, uvedli.

V květnu se bitcoin podle analytika investiční platformy Portu Jakuba Valníčka pohyboval v podobném cenovém pásmu jako před rokem, nálada na trhu je však diametrálně odlišná a převládá spíše negativní sentiment.

„Investoři jsou tak opatrnější a drží větší část svých prostředků v konzervativnějších aktivech, popřípadě v hotovosti. Trhu také chybí drobní investoři, kteří minulý rok do krypto světa vstupovali s vidinou vysokých výnosů, po propadu však vystřízlivěli a investují rozvážněji. V dlouhodobém měřítku se ale trh vyčistí od nekvalitních kryptoměn, které často vzniknou pouze jako vtip a v dalším období růstu se do popředí dostanou projekty s opravdovou přidanou hodnotou,“ řekl ČTK.

Podle průzkumu projektu Probinex čeští investoři v kryptoměnách reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Téměř 41 procent kryptoměny drží a vyčkává, dalších 40,5 procenta vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další. Největší část kryptoměnového portfolia investorů tvoří bitcoin s podílem 58,1 procent. Na druhém místě se pak s 12,5 procenta umístilo ethereum a následně s 2,8 procenta solana. Do šetření se zapojily téměř tři stovky investorů.

(ČTK)