Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Ceny všech výrobců rostly meziročně i v září, nejvíce opět stouply v zemědělství

Meziroční růst cen všech výrobců pokračoval v Česku také v září, tempo zdražování v zemědělství a stavebnictví bylo ale proti předchozímu měsíci pomalejší. Z údajů, které dnes zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ), vyplynulo, že nejvíce opět stouply ceny zemědělských výrobců, a to o 33,6 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly proti loňskému září vyšší o 25,8 procenta, stavebních prací o 13,1 procenta a tržních služeb pro podniky o 6,8 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

zemědělství

Nejvíce opět stouply ceny zemědělských výrobců, a to o 33,6 procenta. Foto: iStock

„Česká ekonomika čelí cenovým tlakům ze strany energií, data o vývoji výrobních cen za třetí čtvrtletí ale příjemně překvapila slabším meziročním cenovým růstem jak v zemědělství, tak v průmyslu,“ řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Na cenový vývoj může podle něj dopadat kombinace ochlazování hospodářského růstu a předchozího zpřísňování měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků ČNB, výrazný je ale také statistický efekt meziroční srovnávací základny, jenž bude působit i v dalších měsících.

„Zářijové ceny výrobců naznačují, že ačkoli cenové tlaky u některých položek již ustupují, u řady položek ceny dále postupně rostou v návaznosti na určité zpoždění růstu vstupních nákladů,“ doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Do řady cen bude podle něj patrně s určitým zpožděním stále probublávat růst cen energií, což bude tlačit na vyšší ceny výrobců poměrně plošně. „Tlak na zvyšování finálních spotřebitelských cen tak ještě není u konce a pokles inflace v příštím roce může proto být pomalejší, než se doposud předpokládalo,“ dodal.

V meziměsíčním srovnání ceny většiny výrobců stouply, s výjimkou zemědělství, kde klesly o 1,3 procenta. Průmysloví výrobci proti srpnu zdražili o 1,2 procenta, stavební práce byly dražší o 0,3 procenta a tržní služby pro podniky o 1,5 procenta.

V zemědělství meziročně stouply ceny o něco více v rostlinné výrobě, kdy byly proti loňskému září vyšší o 34 procent, zatímco v živočišné výrobě o 33 procent. Podle statistiků například obiloviny zdražily více než o polovinu, olejniny téměř o dvě pětiny a brambory skoro o třetinu, ovoce bylo mírně levnější. Vedle toho o dvě pětiny byla dražší i jatečná prasata a více než o 30 procent vzrostla i cena vajec a mléka.

V průmyslu meziročně zdražila hlavně elektřina, její cena stoupla o 79 procent. Vyšší ceny byly také v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Konkrétně chemické látky byly dražší o více než 31 procent a podobný růst cen byl podle ČSÚ také v těžbě.

Ve stavebnictví ceny materiálů a výrobků proti loňskému září narostly o 18,3 procenta a v tržních službách pro podniky zdražily téměř o čtvrtinu reklamní služby a průzkum trhu. Stouply i ceny za služby v oblasti zaměstnání a za skladování a podpůrné služby v dopravě.

(ČTK)