Zlato (oz) / USD
2 008,29
2,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny v průmyslu a stavebnictví loni rostly, v zemědělství naopak klesly

Ceny průmyslových výrobců v Česku loni meziročně stouply o pět procent. Stavební práce zdražily o šest procent a tržní služby pro podniky o 5,6 procenta. Naopak ceny zemědělských výrobců loni po prudkém nárůstu v roce 2022 klesly, a to o šest procent. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

stavba
Ceny stavebních prací byly loni podle odhadu ČSÚ v průměru o šest procent vyšší. Foto: iStock

V samotném prosinci loňského roku klesly ceny v zemědělství meziročně o 19 procent. Dolů mířily osmý měsíc v řadě. „Ceny průmyslových výrobců byly meziročně vyšší o 1,4 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů zvýšily o 2,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 4,4 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

V porovnání s listopadem se v prosinci ceny zemědělských výrobců snížily o 1,2 procenta, v průmyslu klesly o půl procenta. Stavební práce naopak podle odhadu statistiků o 0,1 procenta zdražily. Ceny tržních služeb pro firmy se v porovnání s listopadem nezměnily.

Ceny zemědělských výrobců byly v průměru za celý loňský rok o šest procent nižší než v roce 2022. O rok dříve přitom o 31,8 procenta meziročně vzrostly. Ceny rostlinných výrobků loni klesly o 13,7 procenta, naopak živočišné výrobky zdražily o sedm procent. Obiloviny meziročně zlevnily o pětinu a olejniny o téměř 29 procent. Brambory naproti tomu loni zdražily skoro o dvě pětiny, zelenina o 19 procent a ovoce zhruba o desetinu.

Ceny průmyslových výrobců se loni meziročně průměrně zvýšily o pět procent. Bylo to méně než v roce 2022, kdy růst činil 24,3 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu loni vzrostly o 15,8 procenta, uhlí a lignitu o více než 71 procent, ropy a zemního plynu o 42,3 procenta a potravinářských výrobků o 8,6 procenta. „Nižší byly zejména ceny v oddíle koksu a rafinovaných ropných produktů,“ uvedli statistici. Ceny základních kovů loni meziročně klesly o 9,4 procenta, chemických látek a chemických přípravků o devět procent a dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 12,7 procenta.

Ceny stavebních prací byly loni podle odhadu ČSÚ v průměru o šest procent vyšší. V roce 2022 přitom jejich meziroční růst po zpřesnění činil 12,4 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v průměru za rok 2023 o 3,8 procenta, zatímco v roce 2022 to bylo o více než pětinu.

Ceny tržních služeb pro podniky se loni v porovnání s předchozím rokem zvýšily o 5,6 procenta. O více než pětinu zdražily meziročně služby v oblasti zaměstnání. Za informační služby si firmy připlatily 12,1 procenta a za poštovní a kurýrní služby daly o desetinu více než v roce předchozím.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova