Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny plynu na trhu klesnou až o čtvrtinu, řekl Síkela. Stát hledá další zdroje

Tržní ceny plynu by podle současných odhadů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) měly v příštím roce klesnout až o 25 procent. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož je komodity na trhu dostatek. Stát zároveň podle ministra po získání kapacity terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu hledá další zdroje plynu ze zahraničí.

plyn
Tržní ceny plynu by podle současných odhadů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) měly v příštím roce klesnout až o 25 procent. Foto: iStock

Plynu bude v příštích měsících dostatek, uvedl Síkela. Tuzemské zásobníky jsou podle něj naplněny výrazně více než v minulých letech. To vše pomáhá zároveň cenám plynu, které by podle ministra měly v příštím roce na trhu dál klesat, a to až o čtvrtinu.

Zástupci vlády dnes oznámili, že Česká republika ve spolupráci s energetickou skupinou ČEZ získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu.

V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby. Firma podepsala s provozovatelem smlouvu na 15 let s možností prodloužení. V současnosti má Česko do roku 2027 pronajatou část terminálu na LNG v Nizozemsku, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Podle Síkely stát jedná i o dalších zdrojích plynu ze zahraničí. Možností je pronájem dalších terminálu v Německu nebo Polsku. Stát se zároveň podle ministra nevzdává možnosti prodloužení pronájmu kapacit v nizozemském Eemshavenu, kde současný pronájem skončí v září 2027. „Pokud budou tyto kapacity nabízeny i nadále, tak budeme uvažovat o prodloužení, protože jsme spokojený klient,“ řekl. Nizozemský terminál by se podle něj měl v budoucnu přebudovat na vodíkový.

Vedle LNG terminálů má Česko podle Síkely zájem také o plyn, který by do země vedl potrubím, například z Norska. „Jednáme s několika možnými dodavateli,“ uvedl ministr. Stát má podle něj pro tuto možnost připraveno několik variant toho, jak by tyto dodávky fungovaly. Nabízí se například další spolupráce s polostátním ČEZ nebo opět varianta státního obchodníka.

Do budoucna je podle Síkely cílem, aby Česko mělo část dodávek plynu zajištěno v dlouhodobých, střednědobých a krátkodobých kontraktech.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova