Zlato (oz) / USD
2 426,96
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena mědi se dostala na rekordních více než 11.000 dolarů za tunu

Cena mědi se dnes dostala nad 11 000 dolarů (249 950 Kč) za tunu a zdolala další rekord. Podle analytiků je za dlouhotrvajícím růstem jednak spekulace, jednak předpoklady, že poptávka po tomto základním kovu se bude zvyšovat, zejména v Číně. Od začátku roku se cena mědi na Londýnské burze kovů (LME) zvýšila přibližně o 29 procent.

měď
Cena mědi se dnes dostala nad 11 000 dolarů (249 950 Kč) za tunu a zdolala další rekord. Foto: iStock

Cena tříměsíčního kontraktu na měď dopoledne na LME vykazovala růst o více než tři procenta na 11.034 dolarů za tunu. Předtím se dostala až na 11.104,50 USD, což byl proti předchozímu obchodnímu dni nárůst o 4,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

Na Šanghajské termínové burze (SHFE) jsou ceny ještě vyšší. Nejaktivněji obchodovaný kontrakt s dodáním v červenci tam vykazoval růst skoro o šest procent na 88.130 jüanů (276.900 Kč) za tunu a brzy ráno se jeho cena vyšplhala až na rekordních 88.940 jüanů. Od začátku roku měď v Šanghaji zdražila zhruba o 26 procent.

Peking minulý týden oznámil několik opatření, kterými chce podpořit realitní sektor. Ten se v Číně dlouhodobě potýká s problémy, zejména kvůli dluhům, vláda chce ale dalšímu šíření problémů zabránit. K růstu zájmu o základní kovy přispívají i lepší údaje o vývoji čínského průmyslu.

Jeden z obchodníků poznamenal, že dnešní růst cen kovů zhoršilo takzvané systematické obchodování. V tomto případě obchodníci sledují grafy a technickou analýzu a snaží se obchodovat metodicky, jen za účelem dosažení zisku. Ceny termínových kontraktů, na které se zaměřují zejména spekulanti, neodrážejí růst poptávky na fyzickém trhu s mědí. Přirážka k ceně za dovoz mědi do oblasti Šanghaje byla minulý týden v pátek nulová, ve srovnání s přirážkou 60 dolarů v březnu. To signalizuje, že poptávka po dovozu je aktuálně slabší.

Zásoby mědi na burze SHFE se naposledy pohybovaly kolem 290.376 tun, zatímco začátkem roku činily 33.130 tun. A to i přesto, že v květnu bývá v Číně po mědi obvykle vysoká poptávka.

Minulý týden se převážně kvůli technickým faktorům prudce zvýšila cena kontraktu na měď na komoditní burze COMEX v New Yorku. To některé obchodníky přivedlo k plánu koupit měď na fyzickém trhu a dodat ji do amerických skladů.

„Pokud je historie vodítkem, pak obavy z promeškání příležitosti posunou měď ještě výše, než se na trh vrátí zdravý rozum a než zpomalení růstu globální ekonomiky začne ukazovat svůj stín,“ poznamenal ředitel společnosti Metal Intelligence Centre Sandeep Daga. Odkazoval tím na vývoj na trhu s ropou v roce 2008, kdy ceny v rychlém sledu vzrostly na rekord, z něhož pak zase rychle sestoupily.

Z ostatních základních kovů hliník na LSE přidával přes půl procenta nad 2628 dolarů za tunu, zinek vykazoval růst o více než procento nad 3070 USD za tunu a cena olova byla vyšší skoro o 1,5 procenta blízko 2316 dolarů. Cín měl k dobru přes jedno procento na 34.625 USD a nikl přes 2,5 procenta na 21.625 dolarů za tunu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova