Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Burza zahájila nový týden poklesem

Pražská burza v úvodu týdne oslabila. Index PX klesl o 0,42 procenta na 1168,1 bodu. Z hlavních emisí nejvíc ztrácely akcie společnosti Photon Energy a bankovní skupiny Erste. Výraznějšímu poklesu burzy zabránily hlavně cenné papíry ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna mírně oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám.

Index PX

Index PX klesl o 0,42 procenta na 1168,1 bodu. Foto: PSE

Čtyři z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX zakončily obchodování v minusu. Další tři emise stagnovaly a stejný počet zaznamenal růst.

Nejvýraznější pokles postihl cenné papíry firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Oslabily o 1,56 procenta na 63 korun za akcii.

O téměř 1,5 procenta na 686 korun zlevnily akcie rakouské Erste Bank. „Ztrácely i tuzemské banky po snížených cílových cenách od analytiků JP Morgan,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Cenné papíry Monety klesly o 0,84 procenta a emise Komerční banky odepsala 0,69 procenta.

Naopak ziskové byly cenné papíry polostátní energetické firmy ČEZ či výrobce cigaret Philip Morris ČR. Akcie ČEZ zdražily o 1,27 procenta na 758 Kč. „Elektrárenská společnost tak druhým dnem částečně korigovala předchozí výrazné ztráty,“ poznamenal Dudek. Emise Philip Morris zpevnila o 0,47 procenta.

(ČTK)