Zlato (oz) / USD
2 337,30
1,80 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Avast: Počet vyděračských útoků na česká PC stoupl ve čtvrtletí o třetinu

Počet útoků vyděračských programů, tzv. ransomware, na tuzemské uživatele se v prvním letošním čtvrtletí meziročně zvýšil o 34 procent. Proti poslednímu čtvrtletí minulého roku šlo o nárůst o 90 procent. Uvedla to antivirová firma Gen Digital, pod kterou patří značka Avast.

hacker
Počet útoků vyděračských programů, tzv. ransomware, na tuzemské uživatele se v prvním letošním čtvrtletí meziročně zvýšil o 34 procent. Foto: iStock

K nejčastěji zablokovaným kmenům v počítačích Čechů patřily od ledna do konce března tohoto roku podle statistik Avastu ransomware STOP (nebo také Djvu), WannaCry, TargetCompany, Makop či HiddenTear.

Ransomware je typ škodlivého softwaru, který oběť zašifruje soubory a následně po ní žádá poplatek, většinou v kryptoměnách, za zaslání klíče, kterým je opět dešifruje. Zároveň často kyberútočníkovi umožní soubory stáhnout, aby uživatele mohl dále vydírat hrozbami jejich zveřejnění. V případě napadení ransomwarem bezpečnostní experti důrazně doporučují výkupné neplatit, protože se nelze spolehnout na čestné jednání útočníků a naopak je zaplacení motivuje k další činnosti.

Ochrana proti ransomwaru není snadná, přesto je podle odborníků možné jít bezpečnosti naproti zejména pravidelným zálohováním nebo využíváním kvalitního antivirového programu.

Vedle ransomwaru představuje podle expertů největší riziko pro tuzemské uživatele počítačů sociální inženýrství, což jsou hrozby, které manipulují s lidmi. Experti poukazují na to, že podvody, takzvaný phishing, jehož cílem je získávání citlivých údajů, a využívání podvodných reklam k šíření škodlivých programů (takzvaný malvertising) tvoří 90 procent hrozeb na mobilních zařízeních a 87 procent hrozeb na počítačích.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova