Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Analýza: Úroky na spořicích účtech bank se za měsíc změnily pouze nepatrně

Úroky na spořicích účtech bank se za uplynulý měsíc změnily pouze nepatrně, ty nejvyšší mírně převyšují šest procent. Poptávka po spořicích účtech zůstává vysoká. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu. Česká národní banka dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech. Reálný výnos spoření je nadále výrazně záporný, když meziroční inflace v ČR v listopadu zrychlila na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.

banka

Úroky na spořicích účtech bank se za uplynulý měsíc změnily pouze nepatrně, ty nejvyšší mírně převyšují šest procent. Foto: iStock

Největší bankovní domy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka si podle analýzy dále drží na spořicím účtu úrok pět procent, avšak účty mohou obsahovat různé podmínky.

Na první místo v Česku se dostala slovenská banka VÚB, která nabízí úrok 6,15 procenta bez limitů a překonala i nedávno vzniklou Max banku (dříve Expobank CZ), jež stále nabízí úrok 6,01 procenta bez omezení výše vkladu a dalších podmínek. Třetí místo zaujímá Trinity Bank, která zvýšila úrok o desetinu na 5,68 procenta. Těsně za ní je pak banka Creditas s úrokem 5,6 procenta pro část vkladu až do 500.000 korun.

Z malých bankovních domů mají vysoké úroky ještě mBank, Raiffeisenbank a Fio banka, které mají shodně 5,5 procenta. O něco menší úrok má Moneta (5,3 procenta). Úrokovou sazbu nad 5,5 procenta a více aktuálně nabízí osm bankovních domů, uvedl analytik Portu Marek Pokorný.

Ve prospěch termínovaných vkladů mluví vyšší úrok, ale jejich předčasné zrušení znamená finanční sankce a proti spořicím účtům nelze mít peníze okamžitě k dispozici. Nejvyšší úrok devět procent nabízí banka UniCredit s dobou uložení šesti měsíců a neomezenou výší vkladů. Po ní nabízí nejvyšší úrok J&T Banka, a to 7,2 procenta. U obou bank jde ale o kombinaci termínovaného vkladu a investice.

Jako v předchozí analýze se stále nejvyšším úrokem téměř bez podmínek může pochlubit spořitelní družstvo Artesa. To má ovšem podmínku, že desetinu vkladu musí klient vložit do základního kapitálu družstva, a ta se neúročí.

Termínovaný vklad bez žádných podmínek nabízí s úrokem 6,3 procenta J&T Banka, následovaná bankou Creditas s úrokem šest procent. Úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech inflaci sice plně nevykompenzují, ale její dopady se tak v současné nejisté době dají alespoň zmírnit, řekl Pokorný.

(ČTK)