Zlato (oz) / USD
1 973,04
0,91 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Objem vydaných firemních dluhopisů v květnu stoupl na 11 miliard korun

Objem vydaných podnikových dluhopisů dosáhl v květnu téměř 11 miliard korun a znovu výrazně vzrostl. V dubnu vydaly firmy dluhopisy za osm miliard korun. Průměrný výnos dluhopisů podruhé v řadě mírně klesl, prodloužila se naopak doba splatnosti emisí. Vyplývá to z údajů portálu Dluhopisomat.cz, který srovnává všechny dluhopisy v ČR.

Druhopisy
Objem vydaných podnikových dluhopisů dosáhl v květnu téměř 11 miliard korun a znovu výrazně vzrostl. Foto: iStock

V prvním čtvrtletí roku se podle nich měsíční objem emisí dluhopisů pohyboval mezi 2,6 až 3,6 miliardy Kč. Na nadlimitní emise s objemem více než 25 milionů Kč připadalo od začátku roku 53 procent vydaných emisí, na podlimitní emise do 25 milionů Kč pak 47 procent emisí. „Uvedená čísla potvrzují, že pro řadu firem jsou dluhopisy důležitým zdrojem peněz a přes mírný pokles výnosů zůstávají zajímavé i pro investory,“ řekl hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.

Necelá polovina dluhopisů vydaných od začátku letošního roku nabízí podle údajů investorům výnos v rozmezí osm až deset procent. Ve čtvrtině emisí se úrok pohybuje mezi pěti až osmi procenty a v pětině případů nabízejí emitenti výnos nad deset procent. „Vážený průměr výnosů, ovlivněný zvlášť velkými emisemi, se mírně snížil z 8,2 procenta v dubnu na 8,1 procenta v květnu,“ uvedl Pikora. Odráží se v tom podle něj očekávaní trhu, že růst úrokových sazeb skončil a úroky budou klesat. Řada investorů chce ovšem stávajících úroků využít a uzamknout si je i pro další období, dodal.

Prodloužila se naopak průměrná doba splatnosti emisí, která překročila v květnu čtyři roky a dosáhla 4,2 roku. Ještě v lednu přitom činila 3,6 roku a v dubnu 3,9 roku. „Firmy investují do delších projektů. Z čistě výnosového hlediska a s přihlédnutím k vývoji finančních trhů lze přitom předpokládat, že v příštím roce by pro ně získávání finančních prostředků mělo být levnější,“ upozornil Pikora.

Dluhopisomat je dluhopisové tržiště. Poskytuje služby emitentům vydávajícím dluhopisy a investory informuje o bezpečnějších emisích. Je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí přes deset let.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova