Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Dvě procenta Čechů mají vklad přes limit pojištění 2,5 mil. Kč

Dvě procenta Čechů mají v bankách, družstevních záložnách nebo stavebních spořitelnách vklad přesahující zákonný limit pojištění vkladů 100 000 eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), kterou dnes ČTK poskytl Garanční systém finančního trhu.

krach
Garanční systém má za úkol vyplácet náhrady vkladů za zkrachovalé banky, záložny nebo stavební spořitelny. iStock

Podíl plně chráněných vkladatelů tak činí v ČR zhruba 98 procent. Dohromady tito vkladatelé drží přibližně 3,5 bilionu korun pojištěných vkladů. V Evropském hospodářském prostoru je při současném limitu plně chráněno 96 procent oprávněných vkladatelů. To znamená, že v případě krachu finanční instituce by jim systém pojištění vkladů vyplatil plnou výši jejich vkladů v krachující instituci. Čtyři procenta vkladatelů, kteří nejsou plně chráněni, jsou většinou právnické osoby.

Analýza podle výkonné ředitelky Garančního systému finančního trhu Renáty Kadlecové ukazuje na to, že je současný limit pojištění vkladů dostačující. „Vzhledem k tomu, že je naprostá většina vkladatelů dostatečně chráněna současným limitem, nevidíme jeho zvýšení jako nutné. Pokud by se zvýšil, bylo by třeba držet ve Fondu pojištění vkladů větší objem finanční rezervy, což by vedlo k vyšším nákladům pro bankovní sektor. Cílová úroveň Fondu pojištění vkladů je totiž stanovena jako 0,8 procenta z celkové výše chráněných vkladů v českých bankách,“ uvedla.

Zvýšení úrovně ochrany by navíc mohlo vést ke zvýšenému morálnímu hazardu, protože vkladatelé by mohli být při zakládání účtu méně ochotni zvažovat riziko krachu banky, podotkla.

Smysluplnou změnou v pojištění vkladů by však podle Kadlecové mohla být změna limitu ochrany tzv. dočasně zvýšených zůstatků. V zákonem přesně vymezených případech je totiž možné vyplatit i zvýšenou náhradu nad rámec základního limitu 100 000 eur, například když vkladateli na účet dorazí peníze z prodeje nemovitosti určené k bydlení nebo z vyrovnání společného jmění manželů.

„Při přípravě výplaty náhrad po pádu Sberbank jsme se setkávali s tím, že maximální ochrana dočasně zvýšených zůstatků, která činí 200 000 eur, asi pět milionů Kč, již v řadě případů nedostačovala. S ohledem na všeobecný růst cen je proto namístě bavit se o tom, že by se limit pro ochranu dočasně zvýšených zůstatků zvedl,“ upozornila.

Řešením může být návrh Evropské komise v rámci reformy rámce krizového řízení bank a pojištění vkladů, kdy by se limit pro ochranu dočasně zvýšených zůstatků zvedl na ekvivalent 500 000 eur, 12,5 milionu korun, a doba ochrany na šest měsíců, míní Kadlecová. Zatím podle ní není jasné, kdy a zda by změna mohla vstoupit v platnost. Návrh komise bude předmětem dalšího vyjednávání a rozhodovat o něm bude až nově zvolený Evropský parlament. Následovat bude muset transpozice do legislativy jednotlivých zemí EU, poznamenala.

Garanční systém má za úkol vyplácet náhrady vkladů za zkrachovalé banky, záložny nebo stavební spořitelny.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova