Zlato (oz) / USD
1 939,65
1,96 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytik: ČNB v červnu zdvojnásobila podporu koruny na 174 miliard Kč

Objem intervencí České národní banky na podporu koruny se v červnu proti květnu zdvojnásobil a dosáhl téměř 7,1 miliardy eur (174 miliard Kč). Letos tak už ČNB prodala na trhu eura za 11,1 miliardy eur (276 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.

koruna
Objem intervencí České národní banky na podporu koruny se v červnu proti květnu zdvojnásobil a dosáhl téměř 7,1 miliardy eur (174 miliard Kč). Foto: iStock

Při pohledu na vývoj likvidity bankovního sektoru je podle něj patrné, že intervence pokračovaly i v červenci. Tomu by ostatně odpovídal i další pokles devizových rezerv, který v tomto měsíci nastal. Z červnových 149 miliard eur (3,68 bilionu Kč) klesly rezervy ČNB na 145 miliard eur (3,56 bilionu korun).

ČNB díky intervencím stabilizovala korunu pod hranicí 25 Kč za euro. Devizové rezervy, které jsou jinak velmi vysoké vzhledem k velikosti ekonomiky, poklesly, avšak zároveň za pomocí intervencí ČNB stahuje poměrně drahé koruny z trhu, upozornil Dufek. Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech.

ČNB má podle Dufka prostor bránit korunu i nadále, ať už nepřímo pomocí slov či přímo intervencemi. V klidných časech může úplně stačit pocit trhu, že je ČNB ochotna kdykoliv obchodovat. „Že svůj záměr korunu stabilizovat nevzdala. A to ani vzhledem k zbývajícímu objemu rezerv zatím rozhodně nemusí,“ podotkl analytik.

ČNB začala intervenovat za posílení koruny 12. května, den po jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB. Je to její teprve druhá intervence za posílení koruny od roku 2000. První se uskutečnila krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v zimě.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova