„V prosinci dochází pravidelně k sezonnímu nárůstu nezaměstnanosti a ani na konci roku 2024 tomu nebylo jinak. S příchodem zimy totiž končí sezonní práce ve stavebnictví nebo zemědělství a do evidence úřadu práce se hlásí například i živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ řekl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Sezonní vliv vidí jako hlavní důvod meziměsíčního zvýšení nezaměstnanosti i generální ředitel personální společnosti Randstad ČR Martin Jánský. „V prosinci se v rostoucí míře nezaměstnanosti tradičně promítají především nižší nábory, které řada firem odkládá kvůli dovoleným ze druhé poloviny měsíce až na leden. S mírným nárůstem nezaměstnanosti se můžeme setkávat i v prvním čtvrtletí, kdy se v ní projeví konec brigádnických úvazků nasmlouvaných do konce roku a ukončování smluv na dobu určitou,“ uvedl.
Větší důraz kladou analytici na dlouhodobý vývoj nezaměstnanosti. „Je patrné, že míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice pozvolna roste i po odhlédnutí od sezonních faktorů. Prosincová úroveň míry nezaměstnanosti 4,1 procenta byla nejvyšší od dubna 2021,“ upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Na trhu práce se zřejmě projevuje jednak slabý růst české ekonomiky, jenž byl pozorován v letech 2023 a 2024 a vliv má zřejmě také související snaha firem v některých odvětvích držet pod kontrolou náklady,“ dodal.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že průměrná celoroční nezaměstnanost loni byla 3,8 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu víc než v roce 2023 a nejvyšší hodnota za posledních sedm let. „Podíl nezaměstnaných na volné pracovní místo se dostal na 1,24, což bylo naposledy k vidění také před sedmi lety,“ řekl. V nadcházejících měsících nezaměstnanost podle analytiků dál poroste.
Expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová upozornila, že nezaměstnanost v Česku se stále drží na nejnižších hodnotách v EU. „Pro český pracovní trh proto aktuální vývoj neznamená zásadní překážku pro rychlejší ekonomický růst. Kvalifikovaní a kvalitní pracovníci totiž zůstávají v očích šéfů českých firem nejcennějším artiklem a poptávka po nich bude i nadále velmi vysoká. Při troše snahy o rekvalifikaci a profesní růst proto nebudou mít lidé se sháněním nové práce ani do budoucna zásadní obtíže,“ uzavřela.
(ČTK)